През тази седмица България отбеляза 25 години от падането на комунистическия режим в страната. Четвърт век след историческата дата 10 ноември, на площад „Журналист” в София беше открит паметник на писателя и политически емигрант Георги Марков, убит в Лондон през 1978 година.
Откриването на паметника е част от кампанията „25 години свободна България”. Трима български президенти присъстваха на официалната церемония – Жельо Желев, Петър Стоянов и настоящият държавен глава Росен Плевнелиев. „За мен е огромна чест да присъствам на откриването на закъснял за времето си паметник – с него почитаме делото на един от най-талантливите български писатели, работили по времето на комунистическата диктатура. Със своето остро перо и мощен глас Георги Марков се превърна в най-яркия пример за избора между свободата и примирението” – заяви пред събралите се хора президентът Росен Плевнелиев. На церемонията в София присъстваха съпругата на писателя Анабел Маркова, пристигнала специално за повода от Лондон, и неговият брат Никола Марков, който от години живее в Италия.
„Живите затварят очите на мъртвите. Мъртвите отварят очите на живите” – тази древна мъдрост, която Георги Марков споменава в своите „Задочни репортажи”, се чете от лявата страна на паметника, дело на скулптора Денко Денков. Средствата за монумента са лично дарение на световноизвестния хирург д-р Георги Лазаров, емигрирал от България през 1969 година. Д-р Лазаров заяви пред събралите се хора, че произведенията на Георги Марков трябва да са в учебниците по литература до тези на Христо Ботев.
Георги Марков решава да напусне родината си, след като е наложена цензура върху пиесата му „Аз бях той” и премиерата й е спряна без предупреждение. Впоследствие се установява в Лондон, сътрудничи на Би Би Си, „Дойче веле” и „Свободна Европа”.
От 1975 до 1978 година Марков работи над своите „Задочни репортажи”, които разкриват живота в социалистическа България в пълните му краски. Те се излъчват като радиоразкази всяка седмица по Радио „Свободна Европа”. Критиките са отправяни към недостатъците на социалистическия строй и лично към Тодор Живков. Мнозина вярват, че именно това става причина за убийството на Георги Марков. На 7 септември, рождения ден на Тодор Живков, срещу писателя-дисидент е извършено покушение на моста Ватерло. Чрез убождане с чадър в тялото му е вкарано метално топче, пълно с отровата рицин. Георги Марков умира на 11 септември.
Служители на ТЕЦ "Марица изток 2", членуващи в КНСБ и КТ "Подкрепа", излязоха на мълчалив протест в знак на солидарност със служителите на Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция. Работещите в..
В брой 51 на предаването слушайте : Личните успехи на българите в Ню Йорк изграждат образа на държавата ни в САЩ – разговор на Весела Кръстева с гимнастичката от националния ни отбор по художествена гимнастика Силвия Тасева, създала свой..
На национален протест излизат днес работещите в трите обществени медии в страната – Българската телеграфна агенция, Българската национална телевизия и Българското национално радио. Протестът, който ще се проведе от 12,00 часа на кръстовището пред..
Протестът на градския транспорт в София блокира движението на трамваи, автобуси и тролейбуси, както и учебния процес в училищата. От сутринта..
Протест под надслов "Достоен труд - достойно заплащане! Без транспорт няма икономика!" възпрепятства тази сутрин излизането на превозните средства по..
В "България днес" на 14 Май слушайте: 01:32 - Актуална..