Българската образователна система е най-несправедлива по отношение на равенството на възможностите пред учениците в сравнение с тези на другите страни-членки на ЕС. У нас връзката между постигнати резултати и произход на децата е много силна. Учениците с най-добро социално-икономическо положение изпреварват като умения с три учебни години своите връстници, които са на ръба на оцеляването. Фрапантна е разликата в постиженията на възпитаниците на т.нар. „елитни” училища и на тези от обикновените гимназии. Неравнопоставени са още обучаващите се на село и тези в града. Тази нерадостна картина чертаят изводите от най-новия доклад на Световната банка. Те са на базата на резултатите на страната ни в последното международно оценяване PISA 2012. Ако има някаква положителна оценка, тя е, че все пак успяваме да намалим делът на най-зле представящите се деца. В същото време страни като Турция, Сърбия и Румъния, които имат по-ниски разходи за един ученик, успяват да ни изпреварят. Според експерти на банката основната причина за сериозното разслоение сред учениците и училищата е ранният подбор на децата на база способностите им. Затова те препоръчват няколко мерки за предоставяне на равни възможности за всички ученици и подобряване на общите им резултати. Една от тях е отлагане на по-късен етап в профилирането на учениците, което сега се случва след 7-и клас. Преоценка на учебната програма и външното оценяване, подобряване на отчетността на училищата, по-добра материална база са също сред съветите. ЕК в свой „Обзор на образованието и обучението в Европа”, който излезе тези дни, пък ни препоръчва да приемем Закона за училищното образование и да продължат реформите, така че подготовката на подрастващите да отговаря на нуждите на пазара, и още:
„Да се повиши качеството на институциите за професионално образование и обучение и да се подобри достъпа до учене през целия живот” – каза Петър Нацев от представителството на ЕК у нас. „В България под 2 процента от хората участват в образование през целия живот, докато за Европа в момента средно са около 10 на сто, а целите на ЕС са 15 на сто. България трябва да подобри достъпа до качествено, приобщаващо предучилищно и училищно образование за децата в неравностойно положение, в частност и ромите, и да прилага стриктно правилата, обвързващи плащането на детски надбавки с участието в образованието.”
Според столичния кмет Йорданка Фандъкова образователната реформа не може да се отлага повече и тя трябва да стъпи на приемането на новия Закон за училищното и предучилищно образование. Нови учебни планове и програми, електронни учебници са част от най-спешните мерки. Ето какво още каза тя:
„Местните власти имат своята отговорност за образованието. Смятам, че в последните години инвестициите в материалната база, в модернизацията на училищата, на детските градини и в строителството на нови е факт. До края на тази година ще отворят врати общо 19 модерни детски градини с подходящи условия за работа. Инвестираме в мерки за енергийната им ефективност. Директорите също инвестират свои средства в това класните стаи да изглеждат по-добре. Много е важно всяка институция да знае своите ангажименти и да работи по тях, но да имаме общо съгласие.”
Елхата на децата на София от днес грее празнично пред Националния дворец на културата. Играчките върху коледното дръвче са изработени от малчугани във всичките 199 детски градини в столицата. “ Идеята е да има едно място, където децата на София да..
Министерството на транспорта и съобщенията подкрепя идеята летище “София” да бъде преименувано на “Васил Левски” – най-безспорната личност в българската история. “ Искам да благодаря на академичната общност и особено на акад. Юлиан Ревалски..
Резултатите от пробите, взети от заразените стада край Велинград, са 100% достоверни и потвърдени с втора проба, съобщи пред БНТ Деян Стратев, зам.-министър на земеделието и храните. По думите му, гръцката частна лаборатория, в която фермери са..
Председатели на Общински съвети от Кюстендилска област се събраха на граничната гара Гюешево, за да декларират желанието си за ускорено..
Пистите в трите големи зимни курорта на България – Боровец, Банско и Пампорово, са добре заснежени преди официалния старт на сезона, предава БГНЕС...
Отборът на Втора английска гимназия в София "Томас Джеферсън" спечели Шестото европейско състезание по право за ученици, което се проведе в Румъния,..