Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България скоростно и заплашително задлъжнява

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

През изминалата седмица България уверено се придвижи напред по пътя на дълговата спирала, от която трудно и много болезнено за обществото ще се намери изход.

Само за два дни властите решиха публичният дълг да бъде увеличен с над 2,6 млрд. евро. За да оценим мащабите, ще припомним, че преди кризата през 2008 г., България общо е дължала по-малко от 5 млрд. евро. А сега вече достига астрономическата за страната сума от 13 млрд. евро или около 30% от БВП.

Какво всъщност доведе до натрупването на толкова много нови задължения?

Парламентът одобри поправки в бюджета за тази година, които имат за цел да попълнят държавната хазна с липсващите приходи. Правителството получи разрешение да емитира нов публичен дълг на стойност 2,3 млрд. евро, като само до края на годината експресно трябва да се намерят 1,6 млрд. евро от международни банки. Тези пари са нужни, за да се изплатят гарантираните депозити до 100 000 евро на вложителите във фалиралата Корпоративна търговска банка. А това е ярък пример как някои съмнителни действия на мажоритарния собственик на тази частна банка – Цветан Василев, и участието му в цяла серия от също така съмнителни политико-икономически сделки, в съчетание с безотговорното и непрофесионално поведение на БНБ, биха могли да разклатят публичните финанси на цялата страна.

От друга страна, парламентът разреши на правителството да води преговори за нов заем от Европейската инвестиционна банка от 500 млн. евро. С тези пари управляващите имат намерението да подпомогнат държавния бюджет при съфинансирането на проекти по европейски програми. Това е поредното доказателство за тънкия лед, по който се плъзгат българските публични финанси и който при най-малката погрешна стъпка може да се пропука.

Самият факт, че за една седмица се натрупа такава планина от нов публичен дълг е сам по себе си притеснителен. Положението става още по-тревожно, когато голяма част от тези пари се наливат в нереформирани структури като здравеопазване, сигурност, правосъдие и т.н. А те са като пясъци, в които потъват без следи и без какъвто и да било положителен резултат всички средства, които някой неразумно е решил да им отпусне.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Възможни са слаби валежи в Южна България, затоплянето продължава

В четвъртък , 23 октомври, минималните температури ще са от 6 до 11°, по Черноморието 13-16°, в София – 7°. Сутринта на места в низините и котловините видимостта ще е намалена заради мъгла или ниска облачност. През деня облачността над страната ще е..

публикувано на 22.10.25 в 19:16

Младите лекари ще получат желаното увеличение на заплатите си

На ниво коалиция сме взели решение представените искания на младите лекари като нива на възнаграждения да бъдат удовлетворени, заяви на заседание на парламентарната здравна комисия нейният председател Костадин Ангелов, предаде репортерът на БНР..

публикувано на 22.10.25 в 16:33

Росен Желязков покани крал Чарлз Трети отново да посети България

Премиерът Росен Желязков отправи покана към крал Чарлз Трети отново да посети България, съобщиха от Министерския съвет. Двамата са разговаряли на кралския прием, организиран по повод Срещата на върха в рамките на инициативата “Берлински процес” в..

публикувано на 22.10.25 в 14:52