Тези дни прокуратурата, агенцията за национална сигурност и вътрешното министерство на България проведоха безпрецедентна по мащаби и решителност акция в пет града срещу проповядване на радикален ислям, предимно в ромски квартали. Имаше обиски в нелегални училища за проповядване на радикален ислям, иззето бе голямо количество литература, проверени бяха сигнали за предполагаеми поддръжници на „Ислямска държава”. Агенцията за национална сигурност успокои обществото с извода, че в страната няма пряка терористична заплаха, но уточни, че има заплаха от радикален ислям. Предвид тайната на разследването големи подробности не бяха оповестени, дори и от шефа на агенцията за национална сигурност на закрито заседание в парламента. Акцията обаче предизвика силен обществен и политически отзвук. В парламента бе поставен въпросът за създаването на ислямски институт в България, за да не става, както сега, български мюсюлмани да учат в ислямски университети на държави, където се изповядва нетрадиционен за България ислям. С идеята се солидаризира дори националистическа партия като ВМРО, но друга националистическа партия – „Атака” остро я осъди. Съобщено бе, че са направени предложения за законодателни промени, които да позволят задържаните за разпространение на радикален ислям да могат да бъдат осъждани и се очаква до края на януари те да бъдат приети. Действията на властите са разбираеми и логични. България е политически обвързана с коалицията срещу „Ислямска държава”, а и изпраща оръжие на кюрдската съпротива в Северен Ирак. По проблема има резолюция на ООН и много държави вече изпревариха България с подобни действия. Включително и на Балканите, като Косово и Македония например, където проблемът с радикалния ислям е аналогичен, но все пак различен. Разликата е там, че засега няма потвърден случай на български гражданин, който да е загинал или да се бие на страната на „Ислямска държава”, каквито случаи Косово и Македония имат. Няма такъв случай засега, но ако не се продължат мерките срещу радикалния ислям, който доказано използва на българска територия „Ислямска държава” като модел за подражание, със сигурност ще има.
В периода от 11:00 до 18:00 часа в неделя, 9 февруари е обявена 7 часова блокада на мост "Газела" в Белград, информира Министерство на външните работи. Мостът е част от международния път Е-75. Българските власти препоръчват на гражданите и..
Притежава ли всеки един от нас способността да влияе на обществените нагласи и да създава условия за едно по-щастливо, по-уверено и изпълнено с надежда общество, в което хората изразяват себе си по най-добрия начин? Според някои българи..
Демографският проблем е основен за България и от неговото разрешаване зависи дали страната ще продължи да расте икономически, за да се изравни по стандарт с останалите държави в ЕС. Единственото възможно решение за липсата на квалифицирани и..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от..