Днешните супергерои, за които ще ви разкажем, не са Батман или Жената-котка. Те не разполагат със свръхестествени сили и не преследват лошите, но имат големи сърца и обичат да сътворяват добро. В повечето случаи са млади, на възраст между 16 и 34 години, и живеят в по-големите градове. Любопитно е, че 3/4 от тях са дами. Поводът да ги поставим под светлините на прожектора е Международният ден на доброволчеството /5 декември/, защото това са именно онези, които не скъпят времето и уменията си, а ги впрягат в полза на различни каузи и хора в нужда. И защото са млади, най-естественото място, в което се организират, разбира се, е интернет и по-точно платформата timeheroes.org. Самият сайт е плод на доброволните усилия на трима ентусиасти – Яна Бюрер-Тавание, Алек Андреев и Павел Кунчев. Поводът за появата му е печално за страната ни изследване на Евробарометър от преди 5 години, според което България се нарежда на последно място от 27-те тогава страни–членки на ЕС по доброволческо участие. Ситуацията днес е различна, убеден е Павел. Достатъчно красноречиви са и цифрите. Само чрез TimeHeroes за трите години, откакто съществува, близо 20 000 доброволци са се включили в 615 мисии, в 67 населени места от цялата страна. За това кои са най-предпочитаните каузи от доброволците, обяснява Павел:
Тези, в които може да се помогне на деца с някакъв проблем. Например имаме много популярна мисия – четене на книжка на деца с бъбречни проблеми, които са в болница. Наричаме инициативите мисии, защото героите имат мисии, които изпълняват. Също така понякога събираме нефинансови дарения за различни каузи. Сега по Коледа се случват доста неща. Организират се коледни базари, на които се продават изработени от различни хора украшения, подаръци и пр., а набраните пари отиват за някаква мисия. През нашия сайт сме успели още да съберем много помощи за бежанци, като дрехи, домакински съдове.
Национално проучване от миналата година показва, че екологията, работата с деца и младежи, културата, спортът, подкрепата за възрастни хора и различни социални кампании са сферите, в които най-често доброволците полагат труд. Не бива да подминаваме и организаторите, които са в основата на каузите. Кои са обикновено те?
Имаме повече от десет души, които са активни доброволци и се включват в различни мисии. В един момент самите те стават организатори – казва Павел. – Има едно момче Георги, което е активен доброволец и организира след това мисия в кв. „Люлин“. В междублоково пространство направи биоградина, където създават компости, отглеждат зеленчуци. Той си намери съратници през нашия сайт. Също така момиче, което участва в различни кампании, след това направи поредица от акции за почистване на няколко парка в София. Но в по-голямата си част организаторите на доброволчески инициативи са неправителствени организации.
За момента повечето от мисиите са концентрирани в големите градове. Затова Павел и приятелите му са си поставили за цел да стигнат до малките населени места, където хората също да се самоорганизират. Макар и все още изключения, но има примери за подобни малки селца, които привличат доброволци:
В родопското село Влахи има неправителствена организация, която прави нещо, което се нарича „Училище за природа“ – разказва Павел. – Те се нуждаят от хора, които да идват в този своеобразен природо-защитен център и да помагат с ремонтни дейности, с отглеждане на биопродукти в градината, създаване на водни лехи и подобни неща. Има много хора от София, които отиват за уикенда в това село да помагат.
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди цялостен анализ на нормативната уредба в областта на естетичната медицина. Паралелно с това започват и извънредни проверки в цялата страна за нерегламентирани медицински услуги в сферата. До..
Започна работа съвместният контингент на служители от България, Австрия, Румъния и Унгария, който ще подсили охраната на границата на България с Турция, която вече е външна за Шенген. Специално за събитието у нас пристигнаха министрите на..
Освободен е корабът, който беше задържан за инцидента с повредения кабел в Балтийско море . Разследването не е показало да има данни за саботаж. Това съобщиха от шведската прокуратура. "Вежен" продължава плаването си към Южна Америка..
Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21..
В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите..
За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на..