До скоро най-високопоставени официални лица от Европейската комисия даваха ясно да се разбере, че не се интересуват особено и дори не одобряват строителството на газопровода "Южен поток", предназначен да доставя руски газ през Черно море до българския бряг и от там по суша към Централна и Западна Европа. След шока, който предизвика в света решението на руския президент Владимир Путин проектът да бъде прекратен, обвинявайки директно за това България, в Брюксел очевидно си дадоха сметка, че големият губещ от геополитическата конфронтация с Москва заради Украйна е най-бедната членка на общността, която с право виждаше в газопровода един вид златна кокошка, способна да й носи златни финансови яйца от транзитните такси. Това ясно пролича от първата официална задгранична визита на избрания за втори път за премиер на страната Бойко Борисов в белгийската столица в сряда и четвъртък. Самият шеф на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер се опита да утеши притеснения български правителствен ръководител, уверявайки го, че България не е сама и че не приема тя да бъде изнудвана, както и че Евросъюзът застава твърдо зад нея и ще предприеме практически стъпки да подпомогне развитието на страната и повишаването на благосъстоянието на нейните граждани. Тези щедри обещания в действителност са напълно заслужени от София, която в случая със спорния газопровод не направи нищо друго, освен да се подчини на Брюксел и да постави като условие за преминаването му през нейна територия спазването на Третия енергиен пакет на ЕС от страна на Москва. Разочарована София трябваше да бъде компенсирана по някакъв начин от Брюксел за своята лоялност. И там вече заговориха, че не всичко е загубено, че въпреки всичко газопроводът може да бъде построен и да минава през България, но че това зависи единствено от Москва, която трябва да спазва изискванията на европейското законодателство, валидно и на българска територия, и да не шантажира София.
Моралната подкрепа на Брюксел и обещанията за по-голяма щедрост по отношение на финансовите субсидии за България след провала на "Южен поток" сигурно са били музика в ушите на разтревожените български официални лица, още повече, че светкавично след уверенията за солидарност беше съобщено, че до дни предстои размразяването на спрените поради нередности в България европейски субсидии за околната среда и регионалното развитие. Като към всичко добавим изразената подкрепа за правителството от председателя на Европейския парламент Мартин Шулц и особено убедеността на шефа на Еврокомисията Юнкер и на президента на Еворпейския съвет Доналд Туск, че България е готова за влизане в Шенгенската зона и че надзорът над страната в областта на правосъдието и вътрешните работи ще бъде премахнат до няколко години, може с пълно основание да заключим, че българската делегация има за какво да бъде доволна от разговорите в Брюксел.
"Във Франция започнах работа като учител, но ми беше скучно. Започнах да се оглеждам – къде бих могъл да замина като преподавател по история и география. Появи се място в България." И така през 2007 г. Венсан Дюпюи, наскоро завършил педагог,..
200 български ученици на възраст между 11 и 15 години ще могат да се включат и това лято в космическите лагери на НАСА в Турция. Това каза за БНР–Варна Диляна Георгиева, програмен мениджър на програмата Space Camp Türkiye 2025. Конкурсът за..
В сряда , 29 януари, по поречието на Дунав и в западната част на Горнотракийската низина, ще се задържи мъгливо. Над по-голямата част от страната ще е предимно облачно и до вечерта на места в Западна България ще завали дъжд. Ще продължи да духа..
Празнично и с почит към 143-ата годишнина от рождението на Владимир Димитров – Майстора, Градската художествена галерия в Кюстендил връчва Националната..
"Ако го няма твойто вино лудо, животът няма да е чудо!" – строфата е от песен, посветена на един от най-старите и почитаните празници по нашите земи –..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..