Българската икономика се възстановява, макар и бавно. Поне според очакванията на бизнеса за 2015-та, отразени в проучване на БТПП. Същевременно расте недоверието на реалния сектор към стабилността на икономическата политика на кабинета Борисов. Бизнесът не се чувства сигурен, че действащите регулации няма да бъдат променени по посока, която да затрудни и оскъпи дейността им.
Мениджърите очакват оскъпяване на себестойността на продукцията, което ще доведе до допълнителен натиск върху и без това изтънелите печалби. Оскъпяването на производството през следващата година ще дойде по линия на очаквано поскъпване на горивата и енергията, а също на суровините и материалите за производство. Ще се увеличи и цената на труда, изразена в очакванията за увеличаване на минималните осигурителни прагове и други такси, дължими от работодателя.
През следващата година българските компании отново ще залагат предимно на износа. Фирмите са оптимистично настроени по отношение на търсенето на световния и в частност европейския пазар, към който е насочен около 60 процента от износа на нашата страна.
„Министерството на икономиката наскоро оповести, че 87 процента от МСП се занимават с износ, което е доста добър показател за една държава и за нейната отворена икономика”, коментира председателят на БТПП Цветан Симеонов.
Все пак, темповете, с които се прогнозира нарастване на износа не са много бързи, предвид на усложнената геополитическа обстановка и несигурността в световен мащаб.
Поради недоверие към стабилността на икономическата политика и свитото потребление, фирмите остават предпазливи при планиране на инвестициите си през 2015-та. Повечето мениджъри ще запазят нивото на вложенията си от предходната година. Слабо нараства групата на оптимистите, които заявяват намерение да увеличат инвестираните средства. Фирмите очакват слаби благоприятни промени на кредитната политика на банките и леко ускоряване на работата по европейски проекти.
Логично продължение на не особено амбициозните намерения за инвестиции в бизнеса са и прогнозите по отношение на заетостта. Над половината от анкетираните български предприемачи не планират промени в това отношение. Добрата новина е, че намалява делът на фирмите, които прогнозират спад на заетостта. Леко се увеличава броят на тези, които смятат да наемат служители през идната година.
Снимка: Виргиния Стаматова
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос Топсидис, областен управител на гръцката област Източна Македония и Тракия, предаде БТА. Той посети..
Празничният период в края на 2024г. е над 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания, каза пред БНР проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма. Много..
Посланикът на България в Грузия Веселин Вълканов е посетил на 7 декември Панкиси, планинско дефиле с мюсюлманско малцинство в северната част на Грузия, по покана на местните младежи, организирани и подпомагани от фондация Roddy Scott в..
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са..
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално..
Имотите в община Рудозем, близо до новия граничен пункт с Гърция скочиха двойно. Една от причините е отварянето на новия гранично..