За само два дни през изтичащата седмица в представите на София за разнообразяване на енергийните източници настъпи обрат. Идеята на премиера Бойко Борисов край пристанищния град Варна да се построи с европари газов хъб, захранван от газопровода „Южен поток“, бяха попарени от руския консорциум „Газпром“. Ръководителят на „Газпром" Алексей Милер заяви в Москва директно на еврокомисаря Марош Шефчович, че няма да има „Южен поток“, а „Турски поток“, и ако ЕС иска в бъдеще да получава количествата руски газ, които сега получава транзитно през Украйна, те ще идват от Турция, а не както първоначално се предвиждаше по тръбопровод по дъното на Черно море през България.
Намерението на Русия да спре транзита на газ през Украйна е шокиращо за България, защото по това трасе се осигурява близо 85% от вътрешното й потребление.
Недоумение предизвика новината и в самия ЕС, тъй като за да получава руски газ през Турция, той би следвало да изгради собствена инфраструктура за пренос. Ден след шока, дошъл от Москва, държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви в София, че България заслужава по-добра енергийна сигурност и страната му ще подкрепи България за постигането на тази цел. В този контекст Кери спомена, че САЩ подкрепят идеята за нова връзка между газопреносните системи на България и Гърция. От Гърция България би могла да се снабдява с втечнен газ, както вече го е правила. Премиерът Борисов обаче лансира идеята и за газов разпределителен център на границата с Турция, ако проектът „Турски поток“ действително се осъществи. Събитията се развиха с бързина, каквато не предполага окончателни варианти и ще се обсъждат в по-дългосрочен план. Със съдействие и на американски енергиен експерт, който да помогне за разработването на план за развитие на сектора. Окончателни варианти няма, но по всичко изглежда, че в енергийната политика на България ще настъпи преориентиране от изток на запад.
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Хиляда и седем мъртви птици и 31 пострадали е равносметката от фойерверките в новогодишната нощ в Копривщица, съобщи за БНР Христина Клисурова от Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани". Половината от живите планински чинки имат трайни..
Двете най-търсени от българите валути през 2024 г. остават американският долар и еврото, както и през 2023 година. Изключително популярни са и парите на съседните ни балкански страни - турската лира, румънската лея и сръбският динар. След тях се нареждат..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите..
В първия ден на новата 2025 година в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани" бяха приети, общо 606 планински чинки (Fringilla..
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..