Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Поредните промени в пенсионното осигуряване създават нови проблеми без да решават вече съществуващите

БНР Новини
Снимка: БТА

Без предварителна дискусия, оценка на въздействието и консенсус, Министерството на финансите (МФ) предложи нови текстове в Кодекса за социално осигуряване. Целта е да се отменят приетите преди месец промени, според които лицата, подлежащи на допълнително пенсионно осигуряване, могат да изберат дали да продължат да се осигуряват в частен фонд или да се преместят окончателно в Националния осигурителен институт (НОИ). Промените бяха гласувани в парламента, но предизвикаха бурна реакция от страна на капиталовите фондове и граждански сдружения. Омбудсманът Константин Пенчев обяви, че ще сезира Конституционния съд. Основните упреци бяха, че държавата иска да сложи ръка на допълнителните пенсионни спестявания на гражданите и да запуши с тях бюджетния дефицит на НОИ. И че противопоставя държавното осигуряване и частните универсални пенсионни фондове (УПФ).

Стреснато от реакцията, МФ оповести преди дни нови промени. Вече е възможно и обратно преместване на партидите за втора пенсия от Сребърния фонд на НОИ в универсалния фонд. Но в този случай ви се намалява коефициентът, от който зависи размерът на пенсията. Ако пък останат в Сребърния фонд на НОИ, то индексът се запазва.

Според бившия министър на труда и социалната политика Иван Нейков:

„Няма отказ от намерението да бъдат противопоставени отделните стълбове на пенсионноосигурителната система, макар по мнение на експертите това да е най-лошият вариант. В момента вече виждаме ефекта. Нарасна недоверието и през следващите месеци анализите ще покажат повишаване на дела на сивата икономика в социалното осигуряване.” Нейков коментира още, че голяма част от хората, които се самоосигуряват, не правят вноски до изясняване на крайния вариант на промените.

Новото предложение продължава да поставя в преференциално положение държавата пред капиталовите фондове. Липсват разчети и финансова аргументация каква е ползата за осигурените да държат парите си в Сребърния фонд. В замяна на това е ясно какво ще загубят, ако не постъпят по този начин – ще се намали пенсионният им коефициент. Вместо избора между капиталови фондове с различна доходност, на гражданите се предлага парите им да стоят в държавата, казва Нейков. Средствата в Сребърния фонд не са част от бюджета на НОИ, а стоят на депозит в БНБ. По такъв начин се отхвърля старата хипотеза, че правителството цели да запуши дефицита на НОИ за сметка на частните фондове.

До момента в универсалните фондове са натрупани около 4 млрд. евро, а в Сребърния фонд – около 1.5 млрд. евро. По отношение на Сребърния фонд, Нейков е категоричен:

„Последните данни сочат, че там наистина през годините инфлацията е била много по-голяма, отколкото лихвата по съответния депозит. Лихвата по депозитите в БНБ е символична, защото БНБ не е търговска банка.”

Вместо с цифри и разчети, правителството аргументира промените с идеологеми. Наболелите проблеми на пенсионната система като дефицита на НОИ, ранното пенсиониране и удължаването на възрастта за пенсиониране, остават нерешени. В замяна – се създават нови проблеми.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За празниците идва слънчево време

В събота  ще е без валежи. Облачността над по-голямата част от страната ще намалее до слънчево. Минималните температури ще са между 9° и 16°, в София 9°. Максималните ще са от 20 до 26°, в столицата ще е 20°.  По Черноморието  ще е облачно, но..

публикувано на 20.09.24 в 19:05

България днес - 20 септември 2024 г.

В днешния 20-ти септември 2024 г. ще пътуваме до Дъблин, за да посетим изложбата, която организира българското посолство там, и да разберем от двама български автори каква е причината една от инсталациите да е озаглавена „Щъркелът“, а другата –..

публикувано на 20.09.24 в 19:00

Откриха втора погребана римска статуя в Хераклея Синтика

Български археолози откриха втора статуя в големия канал за отходни води на античния град Хераклея Синтика. Към 11 ч. на 20 септември археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински се натъкнаха на още една мраморна скулптура близо до мястото в..

публикувано на 20.09.24 в 11:50