Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо явлението СИРИЗА/Подемос е невъзможно в България

Снимка: БТА

Крайната левица СИРИЗА очаквано спечели изборите в Гърция и Европа е настръхнала от заканите на новия премиер в Атина Алексис Ципрас за радикална политическа промяна в южната ни съседка. Изборната победа на СИРИЗА безспорно ще допринесе за подем и на сродното движение Подемос в Испания, където предстоят парламентарни избори. Левият завой в двете страни по южния фланг на ЕС беше предшестван от протести на възмутени граждани срещу социалните орязвания, нетърпимата безработица и рекета на банките с ипотеките. Предпоставки, които са налице и в България, но за добро или лошо едва ли ще доведат до възникването на подобно явление.

На пръв поглед от години живеем в условия за възникването на радикална левица у нас – трайно висока безработица, мизерни заплати и още по-мизерни пенсии, бушуваща корупция из всички прослойки на обществото и буксуваща икономика. Правилата на играта в Гърция се диктуват от Тройката ЕС, ЕЦБ и МВФ, а в България още след промените 1989 г. бе наложен неолибералният икономически модел на МВФ и Световната банка. Левицата в България обаче за момента се изчерпва с бившата комунистическа партия БСП и отцепилото се от нея движение АБВ, днес коалиционен партньор на дясноцентристкото правителство в София, и кресливата популистка партия „Атака”. Нещо повече – именно социалистите прокараха ултралибералния плосък данък и свалиха корпоративния налог до 10 процента, с които страната ни се нарежда до екзотичните офшорни зони. Извън символичните увеличения на пенсии и майчински, българската левица не се е преборила за нищо друго. На този фон на хоризонта в България, която е в пъти по-бедна от стенещата Гърция, не се вижда и зачатък на недоволство, което да породи нова партия от типа на СИРИЗА или Подемос. Ципрас спечели изборите с утопична програма за значително опрощаване на дълга, 300 000 нови работни места, 13-а пенсия и защита на закъсалите кредитополучатели. Извън тези популистки обещания обаче новото правителство в Атина има шанс да пресече ширещите се контрабанда и корупция и да подобри събираемостта на данъците, особено от олигарсите. Това важи и за България, но всъщност не е предмет на лява или дясна политика, а на функционираща съдебна власт. И още нещо – от промените през 1989 г. насам масовите протести в България се броят на пръстите на едната ръка и са с променлив успех. Просто у нас явно дори безкрайната бедност и отявлената корупция, спъваща икономическото и духовно развитие на страната, не са способни да събудят гражданското недоволство, което да роди нова политическа формация.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Излет за наблюдение на птици в Морската градина на Варна

Природозащитниците от Bulgaria Bird Walks организират днес във Варна разходка за наблюдение на водолюбиви птици и горски обитатели. Планирани за два похода в Морската градина от 9,00 и от 13,00 ч. Подобни излети ще има всеки месец в града, съобщи..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

Слънчева неделя с малко по-високи температури

В неделя ще преобладава слънчево време. Ще духа слаб вятър от запад-югозапад, в западната част на Дунавската равнина – предимно от изток. Минималните температури ще бъдат между минус 6° и минус 1°, в София – около минус 6°, а максималните – между 4° и..

публикувано на 04.01.25 в 18:30

Covid ваксини за близо 145 млн. лв. изхвърлени на боклука

Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..

публикувано на 04.01.25 в 15:41