България има известен напредък, но недостатъчен, а общественото доверие e подкопано. Организираната престъпност и корупцията остават проблем. Това се отбелязва в последния доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка. „По нито една от трите наблюдавани области: независимост на съда, борба с корупцията и с организираната престъпност, България не е отбелязала напредък през последните 18 месеца”, каза в интервю за Радио България Иванка Иванова – програмен директор на институт „Отворено общество”.
„Не трябва да се заблуждаваме от тона, важно е какво пише в доклада и какво е сравнението с Румъния, продължава тя. – Ще припомня, че някои от държавите-членки на ЕС заявиха, че чакат серия от добри доклади за България и Румъния, за да вземат политическите решения за нашето присъединяване към други структури на ЕС като Шенгенското пространство. Според мен, членството ни в Еврозоната също би било зависимо от отбелязания напредък. Фактът е, че Румъния получава един много положителен доклад, докато този за България, макар и с мек тон, отбелязва липса на напредък.”
ЕК отново отправя 16 препоръки към България. Повечето от тях почти буквално повтарят тези от юли 2012-а.
„Първо, има ясна препоръка да се въведе в действие приетият от НС План за актуализация на Стратегията за съдебна реформа, в който са предвидени организационни гаранции за независимост на съда, коментира препоръките от доклада Иванка Иванова. – Като се чете текстът, оставам с убеждението, че ЕК подкрепя разделянето на ВСС на две отделни камари. Едната – да взема решенията за кариерното развитие и назначенията на прокурори, а другата – само на съдии. ЕК е подчертавала и преди, че основен проблем в нашия ВСС е фактът, че прокурори, които са страна в процеса, участват в процедурата по назначаване и след това на кариерно развитие на съдиите. Не случайно като подрежда приоритетите Комисията посочва на първо място гаранциите за независимостта на съда. По отношение на мерките за борба с корупцията се препоръчва определена яснота кой държавен орган да носи основната отговорност за формулирането на държавната политиката за борба с корупцията, който да координира останалите създадени органи в тази посока. Според мен, най-важни са препоръките свързани с изпълнение на първата част от Плана за актуализация на Стратегията за съдебна реформа, а именно разделянето на ВСС на две камари. ЕК подържа, и то в свой предишен доклад, препоръката членовете на ВСС от професионалната квота да бъдат избирани с преки избори от магистратите, което вече е предвидено в нашия закон. Според мен, тези препоръки трябва да се гледат като приоритет. Правителството няма политически кредит, за да се разпилява по други препоръки, които са функция от проблемите с независимостта на съда.”
Според Иванка Иванова, дори и със стабилно парламентарно мнозинство, съпротивата срещу постигане на реална независимост на българския съд е толкова голяма, че тепърва ни предстои една много дълга и тежка битка. Могат ли все пак препоръките да бъдат изпълнени?
„Би имало реален шанс това да се случи, ако чуем категоричното становище на най-голямата управляваща партия в коалицията – ГЕРБ, продължава Иванка Иванова. – Министърът на правосъдието Христо Иванов бе оставен сам да договаря в НС политическата подкрепа за Плана за актуализация на Стратегията за съдебна реформа. Според мен, премиерът се държи, някак си, настрана като независим съдник между по-малките партии в коалицията по отношение на този въпрос.”
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от 2027 г., благодарение на проекта Neptun Deep, страната ще удвои производството си. Това съобщи..
Любителите на цветята могат да си подарят днес и утре вълнуваща разходка в тропическата оранжерия на Ботаническата градина на Българската академия на науките. Посетителите ще се насладят на очарователните цветове на азалии, камелии и на различни видове..
"Ако Народното събрание не приеме държавния бюджет за настоящата година, могат да последват протести". Това заяви в интервю за БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. "За пореден път бюджетът става заложник на политическите интриги и на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..