България има известен напредък, но недостатъчен, а общественото доверие e подкопано. Организираната престъпност и корупцията остават проблем. Това се отбелязва в последния доклад на ЕК по Механизма за сътрудничество и проверка. „По нито една от трите наблюдавани области: независимост на съда, борба с корупцията и с организираната престъпност, България не е отбелязала напредък през последните 18 месеца”, каза в интервю за Радио България Иванка Иванова – програмен директор на институт „Отворено общество”.
„Не трябва да се заблуждаваме от тона, важно е какво пише в доклада и какво е сравнението с Румъния, продължава тя. – Ще припомня, че някои от държавите-членки на ЕС заявиха, че чакат серия от добри доклади за България и Румъния, за да вземат политическите решения за нашето присъединяване към други структури на ЕС като Шенгенското пространство. Според мен, членството ни в Еврозоната също би било зависимо от отбелязания напредък. Фактът е, че Румъния получава един много положителен доклад, докато този за България, макар и с мек тон, отбелязва липса на напредък.”
ЕК отново отправя 16 препоръки към България. Повечето от тях почти буквално повтарят тези от юли 2012-а.
„Първо, има ясна препоръка да се въведе в действие приетият от НС План за актуализация на Стратегията за съдебна реформа, в който са предвидени организационни гаранции за независимост на съда, коментира препоръките от доклада Иванка Иванова. – Като се чете текстът, оставам с убеждението, че ЕК подкрепя разделянето на ВСС на две отделни камари. Едната – да взема решенията за кариерното развитие и назначенията на прокурори, а другата – само на съдии. ЕК е подчертавала и преди, че основен проблем в нашия ВСС е фактът, че прокурори, които са страна в процеса, участват в процедурата по назначаване и след това на кариерно развитие на съдиите. Не случайно като подрежда приоритетите Комисията посочва на първо място гаранциите за независимостта на съда. По отношение на мерките за борба с корупцията се препоръчва определена яснота кой държавен орган да носи основната отговорност за формулирането на държавната политиката за борба с корупцията, който да координира останалите създадени органи в тази посока. Според мен, най-важни са препоръките свързани с изпълнение на първата част от Плана за актуализация на Стратегията за съдебна реформа, а именно разделянето на ВСС на две камари. ЕК подържа, и то в свой предишен доклад, препоръката членовете на ВСС от професионалната квота да бъдат избирани с преки избори от магистратите, което вече е предвидено в нашия закон. Според мен, тези препоръки трябва да се гледат като приоритет. Правителството няма политически кредит, за да се разпилява по други препоръки, които са функция от проблемите с независимостта на съда.”
Според Иванка Иванова, дори и със стабилно парламентарно мнозинство, съпротивата срещу постигане на реална независимост на българския съд е толкова голяма, че тепърва ни предстои една много дълга и тежка битка. Могат ли все пак препоръките да бъдат изпълнени?
„Би имало реален шанс това да се случи, ако чуем категоричното становище на най-голямата управляваща партия в коалицията – ГЕРБ, продължава Иванка Иванова. – Министърът на правосъдието Христо Иванов бе оставен сам да договаря в НС политическата подкрепа за Плана за актуализация на Стратегията за съдебна реформа. Според мен, премиерът се държи, някак си, настрана като независим съдник между по-малките партии в коалицията по отношение на този въпрос.”
Протестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков посочи, че след възникването на напрежението са били..
Атина предупреди, че очаква спазване правата на гърците в Северен Епир Гърция предупреди албанския премиер Еди Рама, че спазването на правата на гръцкото малцинство в Албания остава изрично условие за присъединяването на Тирана към..
Международният фестивал на етнографското кино "OKO" ще се проведе в София от 8 до 15 ноември. Форумът се осъществява с подкрепата на Националния филмов център, Столичната община, Посолството на Украйна и Держкино на Украйна. Тази година екипът на..
Българи от 18 държави, 34 училища зад граница и 8 български лектори от университети в чужбина са участниците в първата година на Националната..
Министерството на правосъдието публикува за обществено обсъждане два законопроекта в изпълнение на ангажиментите на страната по Националния план за..
На 83-годишна възраст почина художникът Владимир Коновалов (1941 - 2024), съобщи Съюзът на българските художници (СБХ). Роден е в Лувен, Белгия...