България отново е под вода. Трудно е да се преброят наводненията от последните години. След поредните дъждове, този път в Източна и Южна България, цели села са наводнени, отново има жертви, стотици къщи са негодни за живеене, а активирали се свлачища повлякоха цели квартали в деретата. Телевизионните кадри са разтърсващи – плачещи възрастни хора, напълно безпомощни пред придошли реки и преливащи язовири, се опитват да спасят и малкото си покъщнина, останала след предишно наводнение.
През последните години тези кадри се повтарят като кошмар, от който не можеш да се отървеш. Повтарят се и размишленията на журналисти, специалисти и потърпевши – безсилни ли сме срещу промените в климата, природата ли си отмъщава, или отново става дума за човешка грешка? От всичко по малко. Глобалното затопляне със сигурност е факт. Границата между четирите годишни времена, на които се радва България, отдавна е размита и все по-често ни спохождат поройни дъждове. Но промените в климата не са от вчера, а ние се опитваме да ги игнорираме и поредните наводнения всеки път ни сварват неподготвени.Наводненията от тази седмица са дежавю за варненския квартал "Аспарухово", село Бисер в Родопите, Мизия в северозападна и Хан Крум в североизточна България. Както тогава, така и сега няма да има виновни за катастрофата, но няма да има и промяна в поведението на хората. Отново няма да се намери пострадало семейство, което да е застраховало имота си срещу символичната сума от 50 евро за година. Тази сума не е непосилна дори и за най-бедните граждани на ЕС. Няма дере в България, което да не е осеяно с боклуци – от пластмасови торбички, през празни бутилки от какво ли не до хранителни отпадъци от кофата за боклук в къщи. От години коритата на реките не са почиствани, в някои от тях вече растат дълголетни гори. А горите в планината изчезват под резачките на незаконните дървосекачи. Природата си отмъщава за безразсъдното ни поведение, а държавните контролни органи нехаят. Или участват в незаконната сеч, източник на мизерни приходи от продажбата на дървен материал за съседни страни. Безхаберието на държавните органи се отнася и до стопанисването на язовирите в страната. Само до преди месец, до последното голямо наводнение през декември, собствеността на над 250 язовира в страната не беше ясна, както не е ясно, какво е състоянието на диги и други предпазни съоръжения. За превантивна дейност и дума не може да става.
В репортажите от засегнатите райони на страната отново се чуха упреците на отчаяните хора, останали без покрив над главата си: "Държавата нищо не прави." Не сме ли всички ние държавата? Но, както казват българите: "Всяко чудо за три дни". И този път ще е така. Най-тъжното е, че и това наводнение ще отмине, ще дойде следващото, а ние отново няма да сме си взели поука.При първа възможност ще бъде осигурено безопасното отпътуване на 15 наши сънародници, които са поискали да напуснат Сирия, съобщиха от Министерството на външните работи. Посолството ни в Дамаск е в постоянна връзка с българските граждани и..
На тържествена церемония днес за седемнадесети път ще бъдат връчени годишните правозащитни награди "Човек на годината". Събитието се провежда в навечерието на Международния ден на правата на човека - 10 декември. Призовете нямат финансово изражение...
Празничен концерт, посветен на 90-ия рожден ден на БНР - Радио Варна, ще се проведе тази вечер от 19.00 часа във Фестивалния и конгресен център в черноморския град Варна. В концерта ще участва невероятният Биг бенд на БНР с диригент Страцимир Павлов и..
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално..
Приключиха консултациите на президента Румен Радев с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия проучвателен мандат за..
Българският патриарх Даниил няма профили в социалните мрежи и не е разрешавал създаването на такива. В официално изявление на сайта на Българската..