Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Седморката от Dextrophobia Rooms

БНР Новини
Седмината приятели са сред тези, които проправят път у нас на нова вълна в развлекателната индустрия, т.нар. стая-пъзел
Снимка: личен архив

Все по-често говорим за IT сектора като изключително атрактивен за младите българи. И напълно основателно, тъй като това е най-бързо развиващата се индустрия у нас с двуцифрен годишен ръст, нулева безработица и дори глад за кадри, няколко пъти по-висока от средната за страната заплата и различни стимули за задържане на специалистите. Затова звучи изненадващо, когато се натъкнеш на специалисти, решили да напуснат добре платената работа и да се заемат с нещо съвършено различно, дори рисково. Такъв е случаят със седморката от Dextrophobia Rooms – Петър Костов, Ангел Найденов, Александър Грозданов, Божидара Захариева, Димитър Петров, Мариела Левиева и Светлин Гърбатов. Кураж им дава явно фактът, че са само на по 25 години, както и желанието да направят нещо свое и да работят заедно. Седмината приятели са сред тези, които проправят път у нас на нова вълна в развлекателната индустрия, а именно т.нар. стая-пъзел. Какво представлява тя, обяснява Петър Костов:

„Хората са заключени за час в едно помещение, като целта е за това време да намерят начин да се измъкнат. Изходът стои на края от серия загадки и предизвикателства. Много важно е хората да играят отборно. Провокираме най-вече умението им да генерират нови идеи, да се слушат едни други. Няма изпитания, свързани с физическите им възможности, не проверяваме и енциклопедичните им знания. Стаята е създадена да стимулира креативността и това да им създава силни емоции. Сериозно присъства елементът на изненадата. Потапяме ги в определена атмосфера, влизат в обувките на някой персонаж, така че да се почувстват като във филм, който наполовина го създаваме ние, наполовина те, защото всеки отбор е различен.”

СнимкаИдеята за този тип забавление не е на екипа на Dextrophobia. Подобни стаи има отскоро в Европа, а преди това и в САЩ. Седморката отива до Унгария, за да види на място как е реализирана идеята. Връщат се напълно убедени, че могат да превърнат този формат игра в още по-запомнящо се преживяване. Отнема им около 8 месеца, докато създадат стаята и посрещнат първите си гости на 10 юни миналата година.

„Създаването на първата стая беше финансирано от нас, като главната ни инвестиция беше в труд и свободно време – казва Петър. – Всички бяхме на 8-часов работен ден във фирми, които се занимават с нещо съвсем различно. Това, което ни помогна, е, че сме приятели и прекарваме свободното си време заедно, но вместо да играем на карти или да пием бира в парка, създавахме нещо, което искахме да се случи.”

Петър обяснява още, че първоначалната им инвестиция не е голяма, около 10 000 лв. Стартирайки като на шега и с надеждата поне да си избият парите, бизнес начинанието им се оказва успешно. Показателно е, че компанията им привлича интереса на фонда за рисков капитал Eleven. Той осигурява финансиране срещу дял от бизнеса и включва екипа в своите менторски програми. Това позволява на част от младежите да напуснат постоянната си работа и да се посветят на новото начинание, доразвивайки идеите си. В момента те работят над втората стая-пъзел, която се очаква да отвори врати пролетта. Бизнес плановете им предвиждат още предлагане на бранда на Dextrophobia на франчайз. От откриването на стаята досега през нея са минали близо 7000 любители на приключенията от всякаква възраст. Сред тях има и доста чужденци: американци, австралийци, израелци, както и европейци. Dextrophobia rooms се радва на добри отзиви и в сайта за пътешественици TripAdvisor. Според Петър и приятелите му стаи като тяхната са възможност да разнообразят преживяванията на гостите от чужбина. И макар че графикът им е запълнен месец и половина напред, седморката обмисля как да привлича повече чужденци.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Covid ваксини за близо 145 млн. лв. изхвърлени на боклука

Ваксини срещу Covid-19 на стойност над 145 млн. лв. са били бракувани в периода 2022-2024 г. Това се разбира от отговор на депутатски въпрос на служебния здравен министър Галя Кондева. Става дума за повече от 5 млн. дози ваксини на седем компании,..

публикувано на 04.01.25 в 15:41

София отбеляза 147 години от освобождението си с историческа възстановка

С историческа възстановка в столичния Северен парк беше отбелязана 147-ата годишнина от освобождението на София от османско владичество. 147 години от освобождението на София " Възстановката пресъздава трите битки при селата Саранци, Долни..

публикувано на 04.01.25 в 15:11

Платформа на БНР търси знаковите думи за отминалата година

Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...

публикувано на 04.01.25 в 13:29