Корумпирани политици, сенчести бизнесмени, самозабравили се поп и кино звезди, алчни спортни величия и дори потомствени монарси тръпнат в 200 страни на света от притеснение след избухването на най-големия финансов и банков скандал на планетата, който бързо стана популярен с името Swissleaks. Става дума за над 180 млрд. евро, укрити от данъци чрез прехвърлянето им преди по-малко от десет години в женевския клон на втората по големина банка в света – британската HSBC.
В списъка на гражданите и фирмите от различни страни се промъква и името на България, на български фирми и физически лица. Страната ни е малка и със скромни икономически възможности, което означава, че и българите не са сред най-богатите, които са се възползвали от дискретните услуги на швейцарската банка, за да прикрият капиталите си и да избегнат плащането на данъци. С България се свързват едва 380 млн. долара, изнесени нелегално от 95 фирми и лица с български адрес. Това поставя страната на 69-то място в световната ранглиста, но сигурно титулярът на сметка от 264 млн. долара е с едни гърди по-напред и на доста по-челна позиция от страната като цяло. Във всеки случай, в сравнение с него кралят на Мароко Мохамед VI и неговите по-малко от 10 млн. долара, изглеждат направо мизерни.
Това, разбира се, едва ли може да бъде повод за гордост, защото никъде по света укриването на данъци не е присъщо и престижно занимание за честните хора и бизнес. Също толкова известно е обаче, че в основата на големите пари и богатства много често не стоят само похвални постъпки и спазване на законите. Това с още по-голяма сила важи за бизнеса и политиката в България по времето, когато са натрупани тези огромни за възможностите на страната пари. Става дума за бурния, мътен и особено противоречив преход от тоталитаризма към демокрацията и пазарната икономика, за годините между 1988 и 2006, когато приватизацията даде възможност на по-предприемчивите, по-безскрупулните и по-агресивните да придобият на нищожна цена огромни активи. Тогава и беше времето на т.нар. „мутри”, онези груби и грозновати, с внушителни мускули и ниски чела, облечени в черно млади момчета, които прилагаха закона на джунглата, за да завладеят със сила пазарни ниши и контрола върху много доходоносни бизнеси. По това време или нямаше адекватни на новите реалности закони, или пък на съществуващите тези нагли момчета гледаха като на врата в полето, т.е. като на нещо, което трябва да се спазва, само ако няма как да го заобиколиш. И натрупаните милиони и милиарди от тези сенчести, полулегални или направо престъпни бизнеси трябваше по някакъв начин да излязат на светло. Какво по-добро решение от узаконяването на черните пари с помощта на услужлива швейцарска банка с огромен световен престиж!? А и без да се плащат данъци върху капитали с неизвестен произход при това.
Разкритията около Swissleaks показаха, че този произход не е бил съвсем неизвестен на българските власти, които са били информирани за имената в списъците на Ерве Фалчиани на укривателите на данъци. Обществото обаче не е информирано дали компетентните български власти са се опитали да докажат незаконния характер на капиталите и да върнат тези пари на толкова нуждаещата се от финансови средства България или са си затворили очите. Напълно верни в този контекст са заключенията в последния годишен доклад на Еврокомисията за състоянието на правосъдието и вътрешния ред в България, посочвайки за пореден път като траен проблем за страната корупцията по високите етажи на властта и неефективната съдебна система.
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..
В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..