Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Загрижеността за Българите в Украйна в лутане между реалностите и популизма

Призивите да се дава българско гражданство по ускорената процедура на етническите българи в Украйна, подлежащи на мобилизация, при положение, че засега няма повишен интерес от тяхна страна, могат да се разчетат и като популизъм и използване на ситуацията за чисто политически цели.
Снимка: архив

Близък до границите на България, конфликтът в Украйна силно вълнува българското общество. Конфликтът е особено чувствителен за обществото и защото пряко касае най-голямото в света българско етническо малцинство зад граница, възлизащо на няколкостотин хиляди души. Масовото съчувствие към сънародниците в беда е искрено и спонтанно, но затова и не винаги рационално.

И наистина, българинът е емоционално склонен да упреква държавата, че не обръща достатъчно внимание на сънародниците в Украйна. Тази склонност често се ползва от политически фактори с користни, популистки цели. През изтеклата седмица, например, една националистическа партия  внесе в парламента  проект за промени в закона за българското гражданство, с които да се възприеме облекчена процедура за даване на такова. Идеята на националистите е насочена най-вече към това, по бърза процедура да се дава гражданство на българи в Украйна, които подлежат на мобилизация. Това, при положение, че досега няма сведения за повишен интерес сред украинските българи за придобиване на гражданство по каквито и да било причини. Според Асоциацията на българите в Украйна, досега такъв интерес са проявили по принцип само около 6 хиляди души. При положение също, че по финансови причини България е затруднена да се справи дори с не особено големия като обем имиграционен поток от Близкия Изток.

Общественият натиск за ускорен прием на застрашени от мобилизация етнически българи в Украйна, поставя управляващите в известно неудобство. Те вече поставиха проблема на различни равнища, включително на заседание на Съвета на ЕС, а предстои да занимаят официално с него и украинската страна. Предварително обаче е известно, че украинската страна не признава двойно гражданство, по силата на което третира етническите българи само като украински граждани.

Претенции от София за особено третиране на етническите българи в условия на война имаше и в миналото и по време на югоконфликта, но те не дадоха резултат. Повтарянето на подобни претенции сега спрямо ситуацията в Украйна показва, че България не извлича поуки дори от най-новата си история. От друга страна, претенции за особено третиране на етнически българи при мобилизация за опълчението на сепаратистите няма, а това повдига въпроса третира ли България еднакво сънародниците си в Украйна?

Все пак към момента правителството е взело възможните рационални мерки в подкрепа на сънародниците ни в Украйна. Посолството в Киев и генералното консулство в Одеса имат указания да издават ускорено и облекчено визи на хора с български етнически произход. Предвид сложната военно-политическа обстановка, кабинетът смени досегашния консул в Одеса и назначи на негово място генерален консул с по-богат, не само консулски, но и политически опит. Междувременно, Българският червен кръст организира изпращане на хуманитарна помощ за хората от районите на военни действия. Най-голям принос за облекчаване съдбата на сънародниците в Украйна обаче България може да даде като подкрепя активно и конструктивно процесите на умиротворяване и стабилизиране на конфликтната държава. Завършилите преговори в Минск дават, макар все още плахи и несигурни, надежди за това.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Търси се думата, описваща 2024 година за българите

Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г. "Всеки може да даде своите предложения, дори те да се повтарят - напишете ги", призовава Доли..

публикувано на 06.01.25 в 11:18

Богоявленски водосвет на знамената-светини на Българската армия

На днешния 6 януари, Богоявление, във всички гарнизони на страната ще бъде отслужен традиционният водосвет на бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Тържественият ритуал в София ще започне от 11.00 часа пред Паметника на..

публикувано на 06.01.25 в 06:05

Мъжко хоро ще се вие в ледените води на река Тунджа

И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа. Ритуалът се извършва за здраве от мъже. Вярва се, че всеки, влязъл в януарските ледени води на..

публикувано на 06.01.25 в 01:05