Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турските служби потвърждават опасенията, че България е транзитен коридор за терористи

БНР Новини
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През седмицата вестник „Хюриет” съобщи, като се позовава на турската разузнавателна служба, че бойци от терористичната организация „Ислямска държава”, които имат сирийски и палестински паспорти, планират да влязат в България и да осъществят атаки в Европейския съюз. Властите в Анкара не потвърдиха, но и не отрекоха официално новината, но тя предизвика силен интерес в България, защото нейните специални служби също твърдят, при това от доста време, че силният миграционен поток поражда риск от проникване на терористи. В началото на януари тази година България екстрадира за Испания трима джихадисти, задържани на границата с Турция на път да се присъединят към силите на „Ислямска държава” в Сирия. Последва екстрадиция за Франция на друг задържан на турската граница, заподозрян като съучастник на атентатите в Париж.

Новините дошли тази седмица от Турция са обаче особено тревожни като индикация, че България е транзитен коридор за движение на терористи не само от Европа към размирните райони в Близкия изток, но и от Близкия изток към Европа. Бидейки външна граница на ЕС, България носи висока отговорност за възпирането на този процес. Ето защо, на форум в САЩ, посветен на противодействието срещу чуждестранните бойци, които напускат държавите си на местоживеене, за да се влеят в редиците на терористични групировки, българският вицепремиер Меглена Кунева обърна сериозно внимание на нуждата от засилване на контрола на външните граници на Европейския съюз. В този контекст, за кой ли път, Кунева отстоя, че разширяването на Шенген с включване на България и Румъния в него, както и плътната употреба на информационните системи от всички страни-членки на ЕС, ще допринесат за общата европейска сигурност. Казаното от вицепремиера на антитерористичен форум в САЩ тясно се кореспондира със заявената преди месец от председателя на Европейския парламент Мартин Шулц теза, че присъединяването на България и Румъния към Шенген трябва да стане част от дебатите за новата европейска стратегия за сигурност. Шенген вече не е само пространство за свободно движение на стоки и хора, а и все по-важен елемент от европейската система за сигурност. Очаква се дебатът по този въпрос да бъде актуализиран през идния месец март.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

След влизането в "Шенген" гърци и румънци масово пазаруват в България

Ползите за България от пълното влизане в "Шенген" се оценяват на над 800 млн. евро годишно. Най-големи ще са за производителите и износителите. Но докато се чака този макроикономически ефект, предимствата вече се усещат от малкия бизнес. Румънци и..

публикувано на 27.01.25 в 08:21
Протест в Сърбия

Външно министерство предупреди пътуващите през Сърбия за блокади

В понеделник ще бъде блокиран пътният участък на международния път Е-75 в Сърбия, съобщи ситуационният център на Министерството на външните работи. Очаква се блокадата да е на пътен възел "Аутокоманда", който е част от международния път Е-75...

публикувано на 26.01.25 в 17:05

Седмицата започва с топло за сезона време

В понеделник  минималните температури ще са между минус 1 и 4°, в отделни райони на Западна България до минус 4°, в София – около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или..

публикувано на 26.01.25 в 16:52