Завършването на единния цифров пазар в ЕС е сред основните приоритети в работата на Европейския парламент. „Това е една от най-обещаващите области за напредък, с потенциал за печалби от повишаване на ефективността в размер на 260 милиарда евро годишно. Единният цифров пазар ще доведе до отварянето на близо 1 милион нови работни места само в тази сфера“ каза в интервю за Радио България евродепутатът от ГЕРБ Ева Паунова, член на ПГ на ЕНП.
„Единният цифров пазар развива възможност за насърчаване на икономиката чрез електронна търговия, продължи тя. В същото време улеснява и спазването на административните и финансовите правила от страна на предприятията и засилва позициите на клиентите посредством електронното управление. Пазарните и административни услуги, които могат да бъдат разработени в рамките на Единния цифров пазар се развиват от електронни към мобилни платформи, като по този начин предлагат достъп до информация и съдържание по всяко време и с всякакъв вид мобилен уред. За този напредък е необходима регулаторна рамка, която да не препятства преноса на данни по мобилните мрежи и да спомага за по-опростения достъп до информация при същевременна защита на неприкосновеността на личните данни, на киберсигурността и най-вече и на неутралността на интернет. В момента 12 комисари работят по детайлна и дълготрайна стратегия, която ще се публикува през месец май т.г.“
Според Ева Паунова ще се наложи някои страни-членки да направят компромис в своите позиции относно Единния цифров пазар. Това явно е доста трудно и тя дава пример с Общия пазар по телекомуникации, който е стъпка към финализирането на Единния цифров пазар.
„Все още не са паднали таксите за роуминга, а си бяхме поставили за цел през 2015 г. това да стане. Аз се надявам, че в началото на 2016 г. ще можем да се поздравим с едно такова голямо постижение. Това е един вид граница, която стои пред обединена Европа и можем да я премахнем. Все още дебатите текат точно в Съвета, където има разногласия между държавите-членки“.
Ето как България се вписва в Единния цифров пазар на ЕС:
„Ние се вписваме прекрасно, защото сме държавата с най-бърз WiFi и най-разпространен безжичен интернет не само в Европа, но и на световно равнище, каза Ева Паунова. – IT-индустрията се развива най-бързо и бележи ръст дори и в период на икономическа криза. В същото време, може би, генно ни е заложено да имаме много добри специалисти в тази сфера. Това, което трябва да направим е да ги мултиплицираме, да ги амбицираме и да създаваме нови. Наскоро прочетох,че една от високите заплати в IT –бизнеса е 3000 евро, която за България е изключително висока. Средната заплата там е1750 евро. Много често измерваме щастието си с това дали сме добре финансово. Ако това е щастието, ако по този начин трябва да мерим дали сме доволни от ЕС, или за просперитета на нашата държава, тогава защо да не насочим децата си да се развиват в тази сфера. Да създадем предмет програмиране, или предмет насочен към бизнес-предприемачеството. Настоящото правителство създаде Съвет за електронно управление към Министерския съвет. Това е добро начало, за да надградим вече направеното от Министерството на транспорта в тази посока. В момента се работи много усилено, за да се придвижим към по-голямо окомплектоване на електронното управление. Ето, Столична община въвежда 50 нови електронни услуги за софиянци“.
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана да почетем заедно този ден, съобщи външният министър. Георг Георгиев определи отношенията между..
Днес в Брюксел премиерът Росен Желязков ще участва в неформална среща на лидерите на ЕС, фокусирана върху укрепването на европейската отбрана. Дискусиите ще обхванат повишаването на отбранителните способности на Съюза, противодействието на хибридни и..
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Подкрепа за дейността на Института по социални дейности и практики в София е каузата, която ще обедини организатори и гости на превърналия се в..
16 268 са новите българи през 2024 г., става ясно от отчета на комисията към вицепрезидента Илияна Йотова за миналата година. Така за първи път от 4 г...
Няма да има съвместно честване със Северна Македония на 153-тата годишнина от рождението на Гоце Делчев на 4 февруари. България не е получила покана..