Близо 200 деца от клубовете „Млади възрожденци” от цяла България се събраха на първата си среща в Националния исторически музей. Поводът бе отбелязването на 142 години от гибелта на Васил Левски – най-тачения български герой, идеолог и организатор на националната революция по време на Османското владичество у нас. Апостолът на свободата, както го наричаме ние, българите, е пример за нравственост и родолюбие. Към момента в страната има 60 такива клуба с над 1200 деца между 4-ти и 10-ти клас. Те са последователи на Левски в патриотизма. Членовете на „Млади възрожденци” изучават житието му, отношенията му с революционери като Христо Ботев, Любен Каравелов и др. Будните българчета пишат очерци, стихотворения и дори разкази по темата. А в ежедневието си организират акции в помощ на многодетни семейства, грижат се за възрастни хора, участват и в други благотворителни прояви. Повече подробности за Радио България разказват ръководителката на клуба в Панагюрище Ваня Тодева и едно от децата в него – Стоян Иванов:
„Сбирките ни са обикновено веднъж седмично за поне 2 часа. Понеже сме учредени през декември, първата ни инициатива беше свързана с изработването на коледни картички, които подарихме на децата от дневния център за деца с увреждания и на различни институции в града. Подготвихме и градското честване по случай 142 години от обесването на Васил Левски.”
„Миналата година основахме клуба „Млади възрожденци“ към Обединения детски комплекс в гр. Панагюрище. Смятам, че този клуб е наистина хубав, защото дава познания на децата извън учебниците. Общо сме 13 деца от 7-ми до 10-и клас. На всички ни харесва това, че можем да представим различни сценки, които да напомнят на българите, че са българи!”
Инициатор на проявата в Националния исторически музей е Общобългарският комитет „Васил Левски” с председател бизнесмена Васил Василев. По думите му, развитието на страната ни се крие в съхраняването на традициите и културата на българския народ. Това е и основната цел на общностите „Млади възрожденци”. Децата, които участват в тях, подобряват своите литературни, спортни и социални дейности. Така те утвърждават своята национална идентичност във века, когато модерното, интернетът и виртуалната комуникация изместват човешките добродетели, убеден е той. Какво е важно да знае всеки за Левски и може ли неговото дело да помогне и днес на България, ето какво каза в интервю специално за Радио България г-н Василев.
„Левски е световен герой. Той се нарежда до най-големите борци за свобода на цялото човечество, до най-големите радетели за справедливост. Левски е наистина изключителен феномен и ние можем да сме горди, че имаме заветите му и делото му, които ни помагат и ще ни помогнат да излезем от това тежко положение, в което е изпаднала държавата. Да й помогнем да си стъпи на краката и да я направим толкова привлекателна, че тези, които са отишли в чужбина, да се върнат в България.”
До края на годината се очаква клубовете „Млади възрожденци” да станат над 200 в България, ще има и зад граница, посочва Васил Василев.
На фокус в брой 25 поставяме важни и не много известни българско-италиански културни и образователни взаимодействия: Как българският език влиза в конкуренция с над 30 чужди езика, изучавани в университета "Ла Сапиенца" в Рим, узнаваме от..
Премиерата на документалния филм "Кой е професор Чирков" ще се състои тази вечер в столичното кино "Люмиер". Режисьор е Елени-Маргарита Нейкова-Елма, която е и сценарист, заедно със Силвестър Силвестров. Оператор е Делян Георгиев, а дизайнът и..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения континент с българския военен изследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“. Този път на борда му..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..