Директорът на Федералното бюро за разследване (ФБР) Джеймс Коми направи тази седмица официално посещение в България – трето на титуляр на този пост за последните 14 години. И трите визити на директори на ФБР станаха по време на десни правителства. Първото, на Луис Фрий през 2001 г., по време на кабинета на Иван Костов, съвпадна с момент на високо напрежение в отношенията на София с Москва заради експулсирането на трима руски дипломати, обвинени в шпионаж, за което гостът подкрепи българската страна. Двете следващи визити на директори на ФБР – на Робърт Мълър през 2011 г. и на Джеймс Коми сега – се осъществиха при правителства на Бойко Борисов, като последното също съвпада с напрежение в отношенията между София и Москва, най-вече заради конфликтната ситуация около Украйна. Бойко Борисов впрочем е желан партньор не само на ръководството на американското контраразузнаване, ако съдим и по това, че по време на първия му кабинет България е посетена също от директора на ЦРУ Леон Панета (през 2010 г.) и от директора на Сикрет Сървис Марк Съливан (2011).
Въпреки интензитета на двустранния обмен между специалните служби, би било пресилено да се каже, че българските такива са изключителен партньор на американските. Трансатлантическият интерес към тях е продиктуван най-вече от интереса към региона на Югоизточна Европа, дори ако съдим по това, че преди София Джеймс Коми посети Букурещ.
Същината на връзките между специалните служби се определя в значителна степен от предизвикателствата в региона. По време на визитите на Луис Фрий през 2001 г. и на Робърт Мълър през 2011 г. основни предизвикателства бяха трансграничната организирана престъпност, наркотрафикът на Балканите и полагането на основите на пряко сътрудничество между правоохранителните органи на двете страни. Сега, при визитата на Джеймс Коми, основно внимание бе отделено на борбата с тероризма, необходимостта от ново антитерористично законодателство и противодействието на корупцията. Новото е, че директор на ФБР се ангажира с практическо обучение на български прокурори, специализирани в борба с тероризма. По-висока тежест бе придадена и на сътрудничеството на борбата с финансовите престъпления, особено срещу легализирането на незаконно придобити парични средства. По преценка на директора на ФБР, благодарение на Интернет България и САЩ са практически „съседни държави“ в борбата срещу организираната престъпност, тероризма и киберпрестъпността.
Визитата си в София Джеймс Коми направи в първата част на своя десетгодишен мандат като директор на ФБР. Това, според самия Коми, предполага още много негови визити в България, а предвид еднаквото мислене по въпросите на борбата срещу престъпността, може да се очакват нови моменти във взаимодействието между американското контраразузнаване и българските му партньори. Вероятно трябва да се очакват такова развитие още в близко време.
Освен за загиналите над 1000 броя планински чинки (Fringilla montifringilla), по сигнал от 1 януари 2025 г., в Спасителния център за диви животни "Зелени Балкани", има данни и за други, по-малко на брой загинали пойни птици на други локации. В съобщение..
В събота през страната ни ще премине студен атмосферен фронт с валежи. В Северна България преваляванията ще бъдат от дъжд и сняг, в Горнотракийската низина и Източна България ще вали дъжд, а в Предбалкана, високите полета на Западна България и в..
От 9 януари 2025 г. всеки пътуващ, който иска да достигне до Терминал 2 на летище София с автомобил ще преминава през бариерни системи, които регистрират номерата на автомобилите. Това съобщи операторът на летището СОФ Кънект. Новата система..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...
И тази година по традиция стотици смелчаци от Калофер и цялата страна ще се впуснат на 6 януари - Богоявление, в мъжко хоро в ледените води на река Тунджа...
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан...