Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След оставките в Министерството на вътрешните работи – накъде?

БНР Новини
Премиерът Бойко Борисов разреши за броени часове кризата в кабинета. Ден след подадената оставка той пристигна неочаквано в парламента, „за да обясни някои важни неща”.
Снимка: БГНЕС

Първата оставка в кабинета „Борисов 2” е вече факт. Министърът на вътрешните работи Веселин Вучков подаде оставка в сряда по време на редовното правителствено заседание. Премиерът Борисов я прие без обсъждане. Неочакван ли беше този ход? Напрежението между министър-председателя и досегашния вътрешен министър си има история. Причината е – противоположните становища дали главният секретар на МВР Светлозар Лазаров и председателят на ДАНС Владимир Писанчев трябва да бъдат сменени веднага. Вучков искаше това, а Борисов бе склонен да ги остави до приключване на мандата им. Още миналата седмица Вучков е поискал да започне процедура по тяхната подмяна, но изненадващо от МС е получил отговор, който охладил намеренията му. Като отчете, че денят е много важен за страната и с посещението на директора на ФБР Джеймс Коми у нас, и с визитата на президента на Азербайджан Илхам Алиев, премиерът Бойко Борисов реагира остро срещу партньорите на ГЕРБ в управлението заради подадената и приета оставка от вътрешния министър Веселин Вучков, която го „вкарва в обяснителен режим”.

Какво загуби МВР с оставката на министъра?

Не мисля, че г-н Вучков можеше да направи някакви радикални реформи, коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. Той предложи структура на МВР и прие бюджета на това министерство и в това няма нищо героично. Г-н Вучков беше почти четири години заместник на бившия вътрешен министър от ГЕРБ Цветан Цветанов. И там героични неща не се случиха, а имаше много грешки, които не бяха само на министъра, но и на неговия заместник. Вучков имаше разумни планове, примерно в областта на разследването, но нямаше революционни идеи, ако се проследят последните четири месеца. Беше един спокоен министър. Премиерът Бойко Борисов разреши за броени часове кризата в кабинета. Ден след подадената оставка той пристигна неочаквано в парламента, „за да обясни някои важни неща” и да разсее съмненията, че е зависим от ДПС, тъй като всички, които го познавали, знаели, че е „неуправляем”.

Ще предложа за министър човек, който ще гарантира спокойствието и гражданската квота на вътрешното министерство, заяви той. Ще предложа вицепремиера Румяна Бъчварова за вътрешен министър, така че се надявам ГЕРБ и реформаторите да оценят жеста, че искам гражданското начало. Надали някой от опозицията би се съмнявал, че тя ще тръгне да прави операции по тях и да ги тормози. Дано колегите от БСП, ДПС и „Атака” да ме разберат правилно.

В четвъртък премиерът заяви, че ще поиска оставките на Светлозар Лазаров и Владимир Писанчев. В петък те вече бяха депозирани.

В пленарната зала депутатите от всички парламентарни групи чуха за първи път намерението на премиера да предложи Румяна Бъчварова за вътрешен министър. От ГЕРБ, Реформаторския блок, АБВ, а вероятно и от БДЦ ще подкрепят кандидатурата.

Това е много силен знак на политическа отговорност от страна на ГЕРБ –заместник-председател и един от най-изявените лидери на партията да поеме вътрешното министерство, в кризисна ситуация така се прави, а и крайно време беше България да има жена вътрешен министър, каза съпредседателят на РБ Радан Кънев.

Единствено съпредседателите на Патриотичния фронт Красимир Каракачанов и Валери Симеонов останаха с убеждението, че министър-председателят се е пошегувал с тази кандидатура.

Атанас Мерджанов от БСП видя в идването на премиера в парламента и номинацията на Бъчварова признание за нестабилност в управлението: 

Интересно е как ще се разменят ролите – госпожа Бъчварова и госпожа Кунева, тъй като по длъжностни характеристики, поне до този момент, госпожа Кунева отговаряше за координацията в сектор „Сигурност”.

Явор Нотев от „Атака” определи номинацията на Бъчварова като политическо назначение.

ДПС ще се държи като опозиция и няма да подкрепи никакви структурни промени в кабинета, каза Лютви Местан. Решението на министър-председателя да номинира г-жа Бъчварова за министър на вътрешните работи и същевременно оставките на главния секретар и на председателя на ДАНС снемат всякакви внушения за каквото и да е задкулисие в отношенията Борисов-ДПС.

Според Тихомир Безлов един от най-големите проблеми в МВР през последните 25 години е, че всяко ново правителство и съответният министър започват да разчистват полицаи на високи позиции. Лошото е, че не остава нито един директор от предишното ръководство, а държавата е изхарчила купища пари, за да придобие той съответния опит. Липсата на приемственост води до дестабилизиране на системата. Има тотална политизация на вътрешното министерство и то не може професионално да си върши работата.

По време на дискусията кой ще замени министъра в оставка Вучков, беше многократно констатирано, че премиерът ще предпочете много лоялен човек, продължи Тихомир Безлов. За мен името беше изненада, но се съгласявам, че той е избрал този, на когото вярва. Що се отнася до качествата на Бъчварова, тя е един много рационален политик. Като ръководител на голяма социологическа агенция тя е показала качества, които ще са й необходими като министър.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България с разширено присъствие на туристическото изложение CMT Щутгарт 2025

България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..

публикувано на 25.01.25 в 05:45

В края на седмицата температурите ще са пролетни

В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15