In vino veritas или „във виното е истината“, гласи латинската поговорка. Ако трябва да го кажем по-простичко обаче, виното е и една от най-предпочитаните стоки на пазара и днес. Краят на международното селскостопанско изложение АГРА и няколко предшествали търговски изложения в Париж и Берлин са повод да заговорим за българските вина зад граница.
За миналата 2014-та страната ни е изнесла 58 млн. литра вино. В това ни увери Красимир Коев, директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното:
„За съжаление, през 2014-та има не много голям, но все пак спад на износа ни спрямо 2013-та с около 2 млн. литра вино. За 2013-та износът на България сборно от всички винарски предприятия е 60 млн. литра, за 2014-та – 58 млн. литра. На фона на всички събития, които се случиха през 2014-та спадът не е значителен. Очакванията на винопроизводителите и на нас като държавен орган и на всички, заети в тази тема бяха, че износът ще пострада по-сериозно.”
Конфликтът в Украйна и икономическите последици от него, довели до значителна обезценка на рублата ощетяват и българските винопроизводители. Украйна и Русия са сред основните ни търговски партньори, коментира Красимир Коев и обобщи:
„За миналата година нямаме износ за Украйна. Териториите на Украйна, където се развиваха военните действия е основния транспортен път за пренос на българските стоки към Русия. Имаше 11 случая на изчезнали камиони на български винопроизводители със стока. Нашите винопроизводители започнаха да ползват обходни маршрути през Прибалтийските държави, което оскъпява тяхната продукция.”
Интересно е да се отбележи, че българските вина не попадат в списъка на забранените за внос в Русия европейски стоки, каквито са например плодовете и зеленчуците или млечните продукти. Спадът на заявените количества е следствие на поскъпването на европейските стоки. Коев разяснява ситуацията така:
„Рублата значително се обезцени спрямо еврото. Това допълнително накара руските търговци да се въздържат от покупки не само на български вина, но и на вина от ЕС. Ако на тези пазари нямаше сътресения, отново щяхме да бележим ръст в износа с 15-20 процента, което е тенденция през последните 5 години. Т.е., всяка следваща година да увеличаваме количествата на изнесените вина с 5 до 10 млн. литра.”
Въпреки известния спад в изнесените количества български вина, 2014-а съвсем не е лоша, защото отваря възможността за представянето им на пазара в Азия, където миналата година сме доставили около 22-24 млн. литра. Само изнесените количества към Китай са 5 млн. литра. Според Красимир Коев, проектите, които през тази година кандидатстват за финансиране чрез Националната програма за стимулиране на лозаро-винарския сектор, са насочени към държави от Азия, но и към традиционните ни пазари – Русия, САЩ, държавите от ЕС, където с малки стъпки възвръщаме пазарните си позиции, които бяхме загубили през 90-те.
До 31 декември ще бъде готов пътят от гръцка страна до ГКПП "Ксанти - Рудозем" на границата с България. Това съобщи пред журналисти Христодулос Топсидис, областен управител на гръцката област Източна Македония и Тракия, предаде БТА. Той посети..
Празничният период в края на 2024г. е над 10 дни – от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания, каза пред БНР проф. д-р Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози в туризма. Много..
Посланикът на България в Грузия Веселин Вълканов е посетил на 7 декември Панкиси, планинско дефиле с мюсюлманско малцинство в северната част на Грузия, по покана на местните младежи, организирани и подпомагани от фондация Roddy Scott в..
Едно от най-големите музикални събития на 2024 г. предстои тази вечер в най-голямата столична зала "Арена" - концерт на Лили Иванова. 15 000 са..
На 14-ти и 15-ти декември, броени дни преди Коледните празници, Пловдив отново ще бъде домакин на EXOTIC EXPO – българското професионално..
Имотите в община Рудозем, близо до новия граничен пункт с Гърция скочиха двойно. Една от причините е отварянето на новия гранично..