Неотдавна ни напусна една голяма родолюбка – биофизикът Димитрина Асланян, написала първата и засега единствена пълна история на България на френски език, преведена след това на италиански и английски.
След края на своята научна кариера в Университета „Пиер и Мария Кюри”, Димитрина решава да напише кратка история на България на френски език, която да подари на своя син, пристигнал във Франция на 4 годинки. Впоследствие той учи и живее в САЩ, но се затруднява да чете и разбира историческите книги на български език. С присъщата за учения скрупульозност, г-жа Асланян проучва огромно количество историческа литература. Когато се опитва да направи резюме на българските анали на френски език, се получава доста дебел ръкопис, далеч от първоначалните й планове. При липсата на пълна българска история на френски език и с насърчението на видни български историци, през 2003 г. излиза единствената и до сега пълна история на България под заглавието „История на България от древността до наши дни” /Histoire de la Bulgarie de l'Antiquité à nos jours/. Впоследствие, заедно със своя съпруг – инженерът по информатика Рафи Асланян, Димитрина написва на френски език сборник биографични есета за видни наши будители от XIX и XX век, борили се за освобождение и възход на българския народ Forgerons de l’histoire bulgare. През последните десетина години г-жа Асланян пише статии за историята на българските градове, а след това и за големите български писатели, които публикува на френски език в издаваното от писателя Тончо Карабулков списание „Периодичен преглед на живота в България”. Часове преди да бъде поразена от инсулт, обрекъл я на безмълвие и неподвижност, 91-годишната българка в продължение на 4 часа пише в болничната стая последната си статия на френски език, посветена на Йордан Йовков.
Благотворителната инициатива "Подкрепи една мечта" на президента Румен Радев привлича подкрепата на музиканти, стилисти, дизайнери и дарители, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Абитуриентски бал, чийто домакин е президентът, събира всяка..
На последния си Великден папа Франциск се появи пред вярващите с омофор, получен като дар при посещението си у нас през 2019 г. Омофор произлиза от гръцката дума за “покров”, “покривало” и е част от епископското или папското облекло. Той представлява..
" Дълбоко съм натъжен от кончината на Негово Светейшество – истински приятел на България и световен символ на мира, състраданието и единството ." Това написа премиерът Росен Желязков в социалната мрежа Х по повод новината за смъртта на папа Франциск. По..
Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил поздрави с "Христос воскресе!" и в пасхалното си слово акцентира на призванието на православните..
Патриарх Даниил отслужи богослужение за т.нар. Второ Възкресение Христово в софийския митрополитски катедрален храм “Св. Неделя”. На празничната..
Българският храм “Св. Стефан” на брега на Златния рог в Истанбул снощи преливаше от хора, дошли да посрещнат Христовото Възкресение. Точно в полунощ..