От 1 до 4 април Велико Търново е домакин на най-мащабното събитие, посветено на културния туризъм у нас. Градът не случайно се утвърди като културната столица на България, превръщайки се и в емблема на българския туризъм. С уникалните си исторически паметници от Средновековието и богатия културен афиш старата ни столица привлича всяка година между 500 и 800 хиляди посетители, а средновековната крепост Царевец е най-посещаваната забележителност в страната.
Тазгодишното издание на борсата е 12-о поред, а изложителите в него са 78. Със свои щандове се представят 40 български общини, туристически сдружения и хотелиери, както и туроператори, които рекламират най-новите си културни маршрути. През годините борсата се разрасна значително, привличайки и участници от ЮАР, Хърватска, Индонезия, Виетнам, Индия, Китай, Гърция, Русия, Румъния, Македония.
Богата и разнообразна е деловата програма на изложението. Предвидени са уъркшопове и дискусии за развитието на отрасъла у нас. Участниците обсъждат как културният туризъм да бъде използван за удължаване на туристическия сезон, по какъв начин можем да направим културно-историческото ни наследство по-атрактивно за туристите и други актуални теми. Във Велико Търново пристигна и министърът на туризма Николина Ангелкова, за да участва в годишната среща на българските кметове. Акцент на дискусиите е организацията в управлението на 9-те туристически региона на България.
Паралелно с борсата тече Международният филмов фестивал „На източния бряг на Европа”, в който се представят 56 документални ленти на туристическа тематика от 23 държави. А в рамките на националния онлайн конкурс „Чети и пътувай” се състезават водещи български печатни и онлайн издания, специализирани в областта на туризма.
Най-дългоочакваното събитие предстои в съботния ден. Тогава крепостта Царевец ще се превърне в сцена на зрелищен спектакъл. Организаторите обещават да ни върнат назад във времето, когато Търновград е преживявал своя разцвет като столица на Второто българско царство. За целта ще има възстановки на моменти от ежедневието на нашите предци, както и демонстрации на типични средновековни занаяти, като ковачество, грънчарство, сечене на монети, дърворезба, плетене на кошници. Дамите пък ще се запознаят със старите технологии за приготвяне на козметични продукти. Ще има демонстрации на бой с меч и щит, както и на стрелба с лък и арбалет, придружени от лекции за бойните изкуства, които нашите предшественици владеели до съвършенство. Сред останките от някогашната крепост ще прозвучи и средновековна музика. Изпълнителите от група Der Dudelgeist ще свирят на реплики на типични за онази епоха инструменти.
През 2009 г. една държавна компания в Шанхай пуска на пазара кисело мляко с марка "Мусилиян", както наричат село Момчиловци в Китай. Появата на нашенския продукт е придружена от мащабна рекламна кампания и името на родопското село бързо..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение е внесено в Регионалната инспекция за опазване на околната среда и води – София от компанията..
Река Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като..