България бе посетена от новия изпълнителен директор на Европейска агенция за управление на оперативното сътрудничество по външните граници на страните членки (FRONTEX) – Фабрис Леджери. Визитата бе една от първите, които новият ръководител на агенцията прави в държава членка на ЕС, и стана в навечерието на подписването на споразумение за Тристранен център за полицейско и митническо сътрудничество между България, Турция и Гърция. Вниманието на Фабрис Леджери към България се дължи вероятно и на това, че тя подпомага ФРОНТЕКС в провеждането на специализирани операции и през 2015 г. ще подкрепи с експерти операции на агенцията в други държави от ЕС. В проведените разговори гостът увери, че от своя страна ФРОНТЕКС е готова да подкрепи България срещу евентуално засилване на миграционния натиск откъм Черно море. Такава опасност наскоро отчете Румъния, а самата ФРОНТЕКС регистрира изместване на трафика на нелегални имигранти към източното Средиземноморие и разглежда възможността да изпрати своя мисия, наречена ПОСЕЙДОН, за наблюдение на сухопътните и морските граници България – Турция, Гърция – Турция, Румъния – Турция. Преди визитата си в София Фабрис Лежери бе поел ангажимент да отговори официално как агенция Фронтекс оценява ситуацията с миграционния натиск в България; какви проекти може да реализира за укрепване на сигурността на външната за ЕС българо-турска граница; предвижда ли при евентуално усложняване на обстановката през лятото на 2015 г. да осигури европейски екипи за бърза намеса в охраната на българо-турската морска и сухоземна граница; и обсъжда ли предоставяне на техническа помощ на България за укрепване на сигурността по границата ѝ с Турция? Все въпроси с повишен интерес за България. Разговорите на новия шеф на агенцията в София със сигурност ще спомогнат скоро да бъдат получени конкретни отговори.
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв на Балканския полуостров, съобщават от театъра на страницата във Фейсбук, след като от..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на..
Часовникът на кукления театър е една от емблемите на град Стара Загора вече 48 години. Той е пуснат в действие през 1977 година и е единственият такъв..
В "България днес" на 7 януари ви срещаме доайена на българската общност в..