Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изненада ли са събитията в Македония?

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Солидно въоръжена и подготвена група лица помрачи този уикенд Македония, влизайки в сражение с полицията в Куманово, след което останаха десетки убити и ранени. Президентът Георге Иванов, прекратил заради сраженията визита в Русия, след заседание на Съвета за национална сигурност обяви, че полицията е предотвратила координирани терористични нападения на групата в различни райони на страната, а членовете й са били екстремисти и престъпници със забележителна военна подготовка и умения, с боен опит от конфликти в региона и Близкия изток, а вероятно част от тях – и от участието си в групировката „Ислямска държава“. Според Никола Груевски, става въпрос за най-опасната терористична група на Балканите.

Съвсем очаквано, последва широка поредица реакции на политици от регионален и световен мащаб, изразяващи тревога и загриженост за ситуацията. В специална декларация Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг настоя всички политически и общностни лидери да работят заедно, за да възстановят спокойствието и да се извърши прозрачно разследване на случилото  в интерес на страната и на целия  район.

Но събитията едва ли вече са приключили и едва ли следва да ги приемаме като изненада. Срив във вътрешната сигурност на страната вероятно трябваше да се очаква след толкова продължителна парламентарна и политическа криза, при която опозицията не участва в законодателната дейност, а коалиционните партньори в управлението имат дълбоки противоречия, включително и в отношението си към президента. Парламентарна и политическа криза на фона на непримирими вражди не само в македонската политическа общност, но и в албанската такава, част от която е в управлението, другата –  в опозиция. Криза на фона и на тежък проблем с името на Македония, който препятства приемането й в НАТО и ЕС, и на тежък проблем с признаването на автокефалния характер на Македонската православна църква, който я поставя в специфично положение в православната международна общност. Дълбока вътрешна криза в условията на съществуващи още от времето на етническия конфликт през 2001 г. паравоенни формирования, които отново издигат лозунга за създаване на Република Илирида и настояват международните фактори да накарат македонските власти да я приемат, иначе ще унищожат целите Балкани!

Явно ставащото в Македония се нуждае не само от разследване, но и от много дълбок политически анализ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

По съседски: Събития с балкански адрес

На 18 май румънците ще гласуват отново за президент Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Симион, който е кандидат на..

публикувано на 09.05.25 в 09:50
Папа Лъв XIV

България приветства новоизбрания папа Лъв XIV

"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х" по повод избирането на новия глава на Ватикана и римокатолическата общност в света...

публикувано на 09.05.25 в 09:32

Финалът на конкурса FameLab България 2025 – част от Софийския фестивал на науката

Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е създаден през 2005 г. от най-големия и престижен фестивал за наука – този в Челтнъм, Великобритания...

публикувано на 09.05.25 в 08:20