70-годишнината от края на Холокоста и победата над нацизма бе тема на пресконференция в Българското национално радио. Отбелязан бе и четвърт век от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Държавата Израел. В годините на Втората световна война страната ни, въпреки че е съюзник на Германия, успява да спаси своите евреи от лагерите на смъртта. Спасението им е резултат от застъпничеството на подпредседателя на Народното събрание Димитър Пешев и още 42 депутати, на митрополитите Стефан и Кирил, на солидарността на обикновените българи. Максим Бенвенисти, председател на Организацията на евреите в България „Шалом” посочи, че страната ни има принос към създаване на Държавата Израел.
Само българското правителство разреши на местната еврейска общност да се пресели в Израел – каза той. – Само то от всички държави в Източния блок не попречи, а даже помогна на българските евреи, които искаха да заминат в своето отечество – земята на дедите им. Израелските политици, които не са от български произход, и за които темата за Спасението не е доминираща, винаги се сещат първо за този принос на България, за тези 40 хиляди души, част от тях млади, с боен опит в антинацистката съпротива, които, стъпвайки на земята на Израел, отидоха веднага на първите фронтове на освободителната война през 1948 година. Вярвайте ми, израелското общество не е забравило този български принос.
Според Максим Бенвенисти, независимо от прекъсването на дипломатическите отношения заради принадлежността на България към Съветския блок, отношенията между хората от двете страни никога не са били прекъсвани. Хората от моето поколение много добре помнят своите израелски роднини и приятели, които идваха в годините на прекъснатите българо-израелски отношения. Никой не им пречеше и се чувстваха тук много добре, каза той. Вярвайте ми. Това е спомен и от моето детство, и от моето юношество и продължи над 20 години. Но, разбира се, възстановяването на дипломатическите отношения е много важен акт.
Ето какво каза по темата за спасението на българските евреи Н. Пр. Шаул Камиса Раз – посланик на Държавата Израел в България.
Това са събития, за които част от участниците имат добри чувства и се гордеят със случилото се – спасяването на българските евреи. Но също така има хора, които е трябвало да се срамуват от постъпките си в тогавашните дни. Нужно е постоянно обсъждане, допълнителна изследователска дейност, за да разберем какво точно се е случило тогава. Това, че днес ние продължаваме в тази посока, е достойно за уважение.
Моето разбиране и убеждение като изследовател е, че трагедията на Холокоста е очевидно катастрофа на цивилизацията и това по никакъв начин не е грижа само на евреите – отбеляза на пресконференцията доц. Албена Танева, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски”. – Това е дълбок проблем на всеки, който в онова минало е бил незаинтересован или е бил дистанциран, защото, както знаем, за да се случат лоши сценарии, не е достатъчно лошите да правят нещо. Достатъчно е добрите нищо да не правят за това да бъде защитен принципът, че ние всички сме равни пред закона. А това, което е записано в нашите либерални конституции, да бъдем така добри отново и отново да отстояваме.
Особено емоционално бе словото на Йосиф Саламон – главен равин на Център „Хабад” – България. Той е трето поколение на оцелели от Холокоста и четвърто поколение на тези, които не са оцелели. За мене да живея в такава държава като България е много специално нещо – каза той. И още:
Искам да благословя целия български народ, държавата, правителството, както и тези хора, които вече не са между живите: архиереите на българската църква от онова време, господин Димитър Пешев и още много други. Искам да пожелая на живите, на правителството, да продължават по същия начин да бъдат като пример за целия свят как трябва да уважаваме и да пазим и другия. Благодаря ви.
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...