Близо шест месеца продължиха дискусиите, споровете, предложенията и критиките по повод основните елементи и стълбове на предвидената от новите управляващи крайно необходима и засягаща огромната част от населението пенсионна реформа. В крайна сметка всичко приключи засега по успешен начин и основните промени вчера бяха одобрени от социалните партньори от бизнеса, синдикатите и правителството.
Това е изключително позитивен знак и доказателство, че социалният диалог по обществено значимите въпроси на битието на българина може да дава резултати, че има диалог между избиратели и избрани, че обществото е достатъчно зряло да приеме дори и болезнени реформи, цената на които ще трябва да платят самите хора. От тази гледна точка съгласието по пенсионните реформи, постигнато от основните социални фактори в страната, дава и кураж, че останалите сектори, които са затънали в проблеми и които предизвикват всеобщото недоволство – здравеопазването или образованието, например, ще може да бъдат усъвършенствани, когато има политическа воля за това и обществена подкрепа.
Че пенсионната реформа е крайно необходима свидетелстват няколко факта и цифри. Средната пенсия в България е мизерна – около 170 евро месечно, а максималната – около 460 евро. С толкова пари не може да се живее прилично. Частните пенсионни компании едва от десетина години функционират и нито са натрупали достатъчно фондове, нито клиентите им са достигнали вече пенсионна възраст, за да усетят реално ползата от втората задължителна пенсия, така че основен източник на доходи за пенсионерите в България си остава държавният Национален осигурителен институт. Той изплаща всяка година над 4 млрд. евро пенсии, но едва 48% от парите за тях идват от пенсионни осигуровки, по-голямата част са субсидии на държавата. Очевидно е, че тук има нещо сбъркано, че този гигантски дефицит в бюджета на НОИ е неприемлив, че това не е нормално за никоя развита страна по света. Затова и двете основни решения, одобрени вчера, засягат напълно закономерно размера на вноските за пенсия и продължителността на времето, през което те се внасят, като целта е пенсиите да се увеличат с 40% в близкото бъдеще. С други думи казано, социалните партньори в България се договориха личните и на работодателите вноски за пенсия на социалноосигурените да се увеличат през следващите две години с по 1%, както и за постепенното изравняване на възрастта за пенсиониране на мъжете и жените до достигането на 65 години, в резултат на което пенсионерите да живеят по-добре. За някои по-специфични професии се правят отстъпки, но предстои тепърва да се доуточняват. Рамката обаче е вече налице. "Нямаме претенции, че пенсионната реформа започва и свършва с нас. От името на партия ГЕРБ се надявам, че тя ще бъде подкрепена", заяви премиерът Бойко Борисов след историческата среща с бизнеса и синдикатите. И наистина, приетите промени трябва да бъдат облечени в законова форма и одобрени и от парламента. Но експертите с оптимизъм смятат, че повече от половината, и то-по-важната част, от работата е вече свършена.
Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ. При новородените през изминалата година най-популярно за..
В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова; За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..
През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..