Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Македония стана повод за напрежение между София и Москва

БНР Новини
Руската реакция на събитията в Македония поражда основателни съмнения, че ставащото в западната ни съседка протича под „зоркия поглед” на Москва и е свързано с по-широки теми като санкциите срещу Русия и бъдещите й газови планове в региона.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В горната камара на руския парламент външният министър Сергей Лавров допусна, че Западът иска да смени правителството в Скопие, за да създаде противовес на руското влияние в региона. Дестабилизацията на Македония била предизвикана от външни фактори и се обсъждала нейната  подялба между България и Албания. В остро изявление българският външен министър Даниел Митов определи твърденията на Лавров като опит да се постави под съмнение дневния ред на региона и призова да се сложи край на този опит. Острият тон в изявление на такова равнище издава силно раздразнение и някои медии допуснаха, че между двете страни назрява дипломатически скандал. Дали дипломатически скандал ще има ще покаже развитието на събитията оттук нататък, но наличието на силно раздразнение е неоспоримо.

В случая на София то се засилва от усещането, че България е обект на тенденциозна кампания, защото твърденията на министър Лавров бяха предшествани от публикации с аналогично съдържание в интернет изданието sputniknews.com. Изданието е смятано за многоезична медия на Кремъл, която има за цел да осведомява света по важни за Москва теми, и вероятно не случайно коментарите му за ставащото в Македония са свързани с по-широки теми като санкциите срещу Русия и бъдещите газови планове на Москва в региона.

Но руските интерпретации будят сред българите и недоумение заради фактологическите си несъответствия. Известно е, че България бе първата страна, признала независимостта  и суверенитета на Македония след разпадането на бивша Югославия, така както е известно, че от тогава насам тя последователно отстоява това си отношение във всички международни органи и организации. В някои националистически кръгове наистина битува идеята за историческа принадлежност на Македония към България, но дори в най-остри моменти, какъвто бе например етническият конфликт в Македония през 2001 г., тази идея не е имала и минимални шансове да прерасне в политическа амбиция или  реалност.

В днешно време, като член на ЕС и НАТО, България не би могла по какъвто и да е начин да разговаря с когото и да било за подялба на западната й съседка, която е едновременно кандидат за членство и в ЕС, и в НАТО. Далеч от всякакви идеи за подялба, в Брюксел тези тази седмица  министър Даниел Митов заяви, че териториалната цялост и суверенитетът на Македония трябва да бъдат гарантирани, и в този контекст призова Европейския съюз да се включи с всичките си институции в регулирането на нейната политическа криза.

Напрежението между Москва и София, възникнало тези дни във връзка с политическата криза в Македония, вероятно ще се окаже един не особено тревожен епизод в двустранните им отношения. Тревожен е по-скоро фактът, че подобни епизоди на двустранно напрежение напоследък възникваха заради международни събития като санкциите срещу Русия заради украинската криза, или пък провала на проекта „Южен поток”, а в този смисъл са те неизбежни, заради принадлежността на двете държави към различни полюси в съвременния свят.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България се представя на туристическото изложение FITUR 2025 в Мадрид

България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави...

обновено на 22.01.25 в 07:05

Мултимедийна изложба представя историята и гласовете на БНР

На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..

публикувано на 22.01.25 в 06:10

Дневните температури ще се покачват, но до обяд ще е облачно

В сряда  в сутрешните часове, когато температурите ще бъдат малко под нулата, ще има условия за поледици. Минималните температури ще са между минус 4 и 1°, в София ще е около минус 2°. Преди обяд облачността ще се задържи значителна, но ще..

публикувано на 21.01.25 в 19:05