Мотивирано от най-новите предизвикателства на тероризма, както и от настойчивите международни призиви за безкомпромисна борба с него, българското правителство направи тази седмица нови стъпки към затягане на мерките срещу явлението чрез предложения за промени в закона за личните документи.
Забраните за пътуване на български граждани зад граница ще стават вече със заповед на шефа на Държавната агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), а не както досега от министъра на вътрешните работи. Прехвърлянето на тази отговорност от министъра към шефа на агенцията, предполага, че мярката може да бъде предприемана само при доказана от специалните служби заплаха за националната сигурност без необходимост от политическа санкция. При това, според проекта, изключително при наличие на данни, че извън страната санкционираните биха участвали в терористичен акт или обучение на терористи. Досега националното законодателство предвиждаше предимно санкции за терористични прояви и свързани с тях дейности на територията на страната, като например създаване, ръководене и участие в терористични групи; приготовления на терористични актове, подбуждане към извършване на такива и финансиране на тероризъм. С новите мерки кабинетът фактически вече цели и ограничаване на възможностите за износ на тероризъм, а това засилва ангажимента на страната с глобалната борба срещу явлението.
При подозрения за тероризъм ДАНС ще може да забранява също издаването на визи и удължаването на престоя на чужденци в страната, като за съответните причини ще уведомява Шенгенската информационна система. Някой би казал, че предвижданите нови мерки срещу тероризма са твърде сурови и ограничаващи свободата на движение, но те напълно съответстват на призивите и препоръките на ООН в тази сфера. Мерките биха могли да са и по-сурови, ако например се изпълнеше едно неотдавнашно предложение на ДАНС за законодателно инкриминиране на самото изповядване на радикален ислям. Материята обаче е твърде чувствителна и деликатна, за да бъде решена с един замах, а правителството е наясно с това.
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях през този период? Къде се чувстват най-сигурни и кога да очакваме да се пробудят? В село Баня,..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания, от 22 до 26 януари 2025 г. Събитието ще събере представители на над 9 500 компании и 156 държави...
На 25 януари 2025 г. се навършват 90 години от създаването на Българското национално радио. Медията ни отбелязва годишнината с редица събития. В специално предаване днес ще бъде представен мултимедиен проект - виртуална изложба, който ще бъде достъпен на..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Пред Петото издание на Софийския икономически форум президентът Румен Радев заяви, че през 2024 г. демокрациите се възползваха от политическите и..