Дегустация на български вина в Световната винарска организация, Париж, ще се проведе на 22 юни. Събитието е насочено към ценители и представители на бизнеса от Франция, Испания и Португалия. Франция е известна като страната, в която вината са на особена почит, но около 58 процента от пазара й е зает от вносни продукти, казва директорът на Изпълнителната агенция по виното и лозата Красимир Коев и допълва:
Надявам се в люлката на винопроизводството да пробием с много по-големи количества българско вино, което освен с качество се отличава и със сравнително ниска цена. Дегустацията ще отвори възможност за допълнително договаряне, презентиране, предоставяне на мостри и сключване на договори между българските производители и френските търговци. Искам да подчертая, че ще присъстват всички големи търговски вериги, както и ресторантьори и хотелиери. Те ще оценят българските вина от гледна точка на пазарния им потенциал.
Към днешна дата, България изнася годишно между 3 и 4 млн. литра вино за френския пазар. Освен търсене от страна на търговци и дистрибутори, Красимир Коев очаква и интерес от страна на производители. У нас има вече три френски компании и една френско-немска, които присъстват трайно с лозови масиви и производствени мощности, като продукцията им се изнася за европейския пазар, коментира той. Коев очаква засилване на интереса на чуждите инвеститори към сектора у нас:
Съчетанието на климат, лозови насаждения, сравнително евтината работна ръка и ниските данъци, привличат чуждестранен интерес към България. Европейските субсидии до 75 процента за създаване на лозови насаждения, също са много атрактивни, защото във Франция стимулите в сектора са около 50 процента. Отделно, по ОП „Развитие на селските райони“ се предоставят субсидии за изграждане на винарски предприятия. Това ще позволи обновяване на съществуващите и построяване на нови винарски изби. В момента в процес на доизграждане са 21 нови изби.
Идеята е до 2018-а да бъде привлечен капитал с цел обновяване на старите и създаване на нови лозови насаждения на територията на България. Преди години белите сортове са засаждани предимно в Северна България, а червените – в Южна, но ограничението е отпаднало с цел обновяване и подобряване на конкурентоспособността в сектора.
България е притегателна дестинация във винопроизводството, уточнява още Коев, а чуждите капитали в сектора са не само от ЕС. У нас до месеци предстои навлизане на китайски инвеститор, с мащабна инвестиционна програма, която включва дейности като износ и придобиване на лозови масиви и терени в района на Пазарджик и Пловдив чрез смесено българо-китайско дружество. В плановете на компанията влиза и закупуване на винарско предприятие. Това не е първата китайска инвестиция в сектора. От миналата година друг китайски инвеститор управлява около 4000 дка лозя в района на гр. Лом.
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши освещаване на нарове ("нур орхнек"), които след службата ще бъдат раздавани на миряните. Празничната..
През 2025 година по план трябва да бъде завършен първият в България и Югоизточна Европа радиотелескоп, известен като LOFAR-BG. Той ще е част от нидерландския Институт по радиоастрономия ASTRON, съобщи репортерът на БНР Добромир Видев. Съоръжението с..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с обща дължина 28 м е оборудван със стъклен парапет и 7 стъклени прозореца , които са част от пода...
Борисовата градина в сърцето на София отново ще се превърне в сцена за традиционния за Перник фестивал "Сурва". За трета поредна година софиянци и гостите..
На 4 януари честваме 147 години от освобождението /1878/ на София, която по-късно става столица на България, от османска власт. Боевете за София в рамките..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..