Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Световния ден на пулмоналната хипертония

Снимка: Сдружение "БОППХ"

Тази вечер фасадата на Националния дворец на културата в София ще бъде осветена в синьо в знак на солидарност с болните от пулмонална хипертония. Към световната инициативата, която насочва погледа към това тежко и често трудно диагностицирано заболяване, ще се присъединят Пловдив и Бургас.

"Пулмоналната хипертония е невидимата болест, която те оставя без дъх. Животът с нея превръща най-елементарните задачи в истинско предизвикателство – изкачването на стълби или вземането на предмет може да изчерпа напълно силите ти. Пациентите трябва непрекъснато да се адаптират към променящата се нова нормалност и зависят от кислородни концентратори и скъпоструваща поддържаща терапия", казва Наталия Маева, председател на Българското общество на пациентите с пулмонална хипертония.

Организацията настоява за незабавно решаване на административните пречки, блокиращи отпускането на кислородни апарати за домашна употреба. Освен това достъпът до белодробни трансплантации продължава да не бъде уреден, тъй като няма сключени договори с европейски клиники, които извършват животоспасяващите операции.

В България с болестта живеят около 500 души.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 20 ноември 2025 г.

В "България днес" на 20 ноември слушайте: 06:41 -  Актуално от страната и българите по света Гости в студиото: Димитринка Командучи и Адолфо Порто 19:29 -  "Харизмата на българина" и как проектът на Дими Командучи ще допринесе за..

публикувано на 20.11.25 в 19:00

На север ще духа поривист вятър, в планините – валежи

В петък, 21 ноември, над централните и източните райони ще има по-съществени разкъсвания и временни намаления на облачността. В Източна България и на север от планините ще духа умерен и силен, поривист югозападен вятър, докато в равнините и котловините..

публикувано на 20.11.25 в 18:35

Страната ни ще има почетно консулство в Триест

България ще открие почетно консулство в Италия със седалище в Триест и консулски окръг, обхващащ територията на област Фриули-Венеция Джулия, съобщиха от правителствената пресслужба. Функциите на почетно консулско длъжностно лице в..

публикувано на 20.11.25 в 13:06