За предстоящия програмен период (2014-2020 г.) България може да се възползва от седем оперативни програми на обща стойност около7,6 млрд. евро. Това заяви пред журналисти еврокомисарят по регионалната политика Корина Крецу, която беше на посещение у нас по покана на премиера Бойко Борисов. Инвестициите се насочват към ключови области, където да се създаде заетост, да се развият иновациите, да се насърчат младите и да се гради бъдещето на държавата, уточни Крецу.
Впечатлена съм от работата на българското правителство за приключващия програмен период 2007-2013 г. –заяви еврокомисар Корина Крецу. –България вече е усвоила над 76 процента от договорените европейски средства, а преди шест месеца нивото на усвояване беше около 60 на сто.
От своя страна премиерът Бойко Борисов подчерта, че вече са одобрени и последните две оперативни програми за България за периода 2014 – 2020 г. – „Околна среда” и „Региони в растеж”. Общата им стойност е 2,8 милиарда евро. Премиерът отчете като успех на кабинета степента на усвоените през последните месеци европейски средства:
Аз съм убеден, че до края на годината, ще имаме 90-92 процента усвояване на парите по предишния програмен период, защото сме стриктни. Ще положим огромни усилия тези пари да влязат в икономиката, в големите инфраструктурни проекти, в екологията,обеща Борисов.
Корина Крецу поздрави премиера и кабинета за това, че са избегнали финансови корекции в размер на 250 млн. евро, а това, по думите й, означава, че сумата е използвана за подпомагане на българския бизнес и селските райони. Съществуваше рискът да се наложи България да върне тези средства като санкция по Програмата за развитие на селските райони. Еврокомисар Крецу напомни, че до края на програмния период остават още 1 млрд. и 800 хиляди евро, които България трябва да усвои.
На въпрос дали ще има удължаване на проектите, които няма да завършат през тази година, еврокомисарят по регионалната политика коментира, че поради новоприетите регламенти всички държави трябва да приключат проектите си с крайна дата декември 2015 г. Все пак тя не изключи, че някои проекти могат да бъдат прехвърлени към следващия програмен период. До края на годината страната ни трябва да приключи работа по ОП „Транспорт”, „Регионално развитие”, ОП „Околна среда” и др.
Научноизследователският кораб "Св. св. Кирил и Методий" (НИК 421) отплава от Варна след тържествена церемония по изпращане на Морската гара. В своето четвърто плаване до Антарктида се очаква корабът да достигне до българската антарктическа база на..
Еврокомисията похвали напредъка на Черна гора към ЕС Северна Македония се нуждае от решителни действия и реформи, за да започне преговори с ЕС, пише в годишния доклад на Еврокомисията за напредъка на страните към пълноправно членство,..
Шестима мигранти загинаха след като автомобилът, който ги превозваше, се преобърна на брега на езерото Вая край Бургас. Преди катастрофата колата на трафикантите е била преследвана дълго от Гранична полиция между Китен и Бургас...
В деня, в който православната църква празнува Събор на свети архангел Михаил, в Националния археологически резерват "Деултум-Дебелт" ще бъдат..
Министърът на околната среда и водите Манол Генов обяви за защитени две вековни дървета, всяко от които е на приблизителна възраст 200 години, съобщиха..