Летният туристически сезон в Централна Стара планина стартира с традиционната „Рок академия” в центъра на Троян, в която жици опънаха любими изпълнители. Специално за концерта в града пристигна и култовата сръбска рок банда „Перо Деформеро”. Захласнати по любимите си парчета, насъбралите се на площада купонджии не обърнаха никакво внимание на проливния дъжд, който ненадейно се изсипа върху тях, и продължиха да купонясват до късно през нощта. Местните са обнадеждени за лято 2015-а и се готвят да посрещнат хиляди любители на природата и на алтернативния туризъм.
Когато преди повече от десет години няколко старопланински общини обединиха усилията си в разработване на общ туристически продукт, никой не очакваше, че начинанието ще се увенчае с такъв успех. Но ето че регион „Балкания” се наложи като запазена марка в родния туризъм, а общините Троян, Тетевен, Априлци и Етрополе се превърнаха в търсени дестинации най-вече за летен отдих. Местните не разчитат само на красивата природа и на легловата база, а залагат на допълнителните атракции. Разработват се веломаршрути, предлага се конна езда, организират се преходи в природни резервати, тиймбилдинги и пр. Идеята е гостът да се откъсне тотално от градската си среда. Например в село Чифлик можеш да комбинираш планинските излети с релаксиращи спа процедури в тукашните хотели, снабдени всичките с минерални басейни.
А защо да не прекараш тонизиращ уикенд на брега на язовир Сопот? Там ще ловиш риба, ще караш водно колело и ще се наслаждаваш на приятен ветрец и красиви гледки. И всичко това, без да се притесняваш от обичайните за водните ни басейни пълчища комари. Причината е, че язовирът е високопланински и липсват заблатени участъци. Освен това, ако попаднеш в този край по Петровден, ще те нагостят с „бял мъж” – супер калоричен, но неустоимо вкусен специалитет, приготвян само по това време на годината от стопено сирене, масло и брашно. В резервата „Козята стена” пък организират различни преходи и екстремни преживявания, свързани с пресичането на труднодостъпни участъци, спускане с въжен тролей и стреляне с лък. Обикновено планинската разходка завършва с троянска сливова и шишчета на скара в хижа „Хайдушка песен”. Хората се стремят да съпреживеят нещо, да се почувстват част от събитието, затова ние се опитваме непрекъснато да разнообразяваме туристическия си потенциал най-вече откъм фестивали, спортни прояви и пр. – казва Даря Заричинова от сдружение Тур Клуб РеМарк. И добавя:
Например през седмицата е традиционният празник на билките, планината и туризма, свързан с Еньовден (24 юни), който ще се проведе край троянското село Балканец. През май пък в община Априлци имахме „Байканджии” – състезание с планинско колоездене, което събра много гости от цялата страна. Така едно наглед спортно събитие се превърна в чудесен PR за възможностите за велотуризъм и пешеходни преходи в района. На 28 и 29 юли в община Етрополе пък ще се проведе празникът на зетьовете, свързан по традиция с много хумор и възстановки на комични ситуации. Програмата му предвижда карнавално шествие и безброй поводи за добро настроение. В началото на август в Рибарица ще се състои традиционният празник на народната носия с надпявания и със състезания за най-интересен танц и най-добра носия. И, разбира се, да не забравяме фестивала на сливата в края на септември в община Троян, който придоби широка популярност. Той е и много вкусен, защото на него се предлага огромен асортимент от какви ли не ястия и мезета за сливова ракия. Има и кулинарна изложба на сладки и солени специалитети, приготвени със сливи по традиционни рецепти.
Съвременният човек все по-често иска да се откъсне от града, от компютъра си, да излезе сред природа, за да изпита истинска емоция… За тези хора централната част на Стара планина е пълна с изненади. И една любопитна подробност. Оказва се, че родният турист добре познава региона и с удоволствие избира да прекара летния си отпуск в курортните му селища и градчета. Не така обаче стоят нещата с чужденците, за които, поради слабата реклама, „Балкания” си остава terra incognita. Но да се надяваме – не за дълго!
Снимки: Венета Николова
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..