Търпението на българската общественост тази седмица бе поставено отново на изпитание от изявления на политици и военни за предстоящо приемане на американска тежка военна техника и персонал в България. Казваме отново, защото подобни вълнения обществеността преживя през февруари във връзка сМобилизационния преглед на българската войска, възприет от някои като подготовка за война с Русия.Сега военният министър на САЩ обяви в Талин, че заедно с други източно и центролнаевропейски страни, България е приела на територията й да бъдат разположени американски танкове, оръдия и друга военна техника. Заместник-командващ на корпуса на американската морска пехота в Европа обяви по-късно, че през септември в България ще пристигнат 155 американски морски пехотинци с 4 танка, 6 бронетранспортьора и 3 гаубици. Новините предизвикаха тревога сред българската общественост. За изострянето на чувствителността към чуждото военно присъствие в родината, и за опасенията от евентуално негово използване срещу Русия, принос даде не само силната в страната проруска и антиамериканска агитация, но и част от самияуправляващи елит. Вместо да обясни адекватно основанията за приемане на чужда техника и военен персонал, първоначално военният министър увери, че няма официално искане за подобно нещо. За което се допитал и до американския посланик в София. Едва по-късно външният министър обясни, че става въпрос за поети вече от България ангажименти, при това още през 2006г. по време на управлението на тройната коалиция, водена от проруската БСП. Настояли първоначално за извънреден парламентарен дебат по темата, след това обяснение социалистите замълчаха. Че обществените тревоги бяха превъзбудени от политически фактори показа също фактът, че докато на фокус бяха идващи от чужбина изявления за предстоящо разполагане на оръжия, в самата България приключвашетактическо учение с международно участие под названието „Кабиле - 2015 г.” В него бяха ангажирани 50 военнослужещи от Сухопътните войски на САЩ в Европа, танкове М1 „Ейбрамс”, МТЛБ, „Хамър”, бойни машини „Страйкър”, вертолети, самолети, но това не разтревожи миролюбивата общественост. Обстоятелствата подсказват, че обществото заслужава по обективна и коректна информация, когато се касае за военни въпроси в усложнена международна обстановка. С тежка сухопътна техника България не би и могла да прояви агресивност към Русия, но все пак, дори и с учебни цели, тази техника ще се използва в източния фланг на НАТО, станал напоследък твърде уязвим и напрегнат около кризата с Украйна.
"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..
Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..
Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на политическия си кабинет. Иванов беше освободен от поста главен секретар на МВР през 2021 г. от..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
Новият министър на външните работи на България Георг Георгиев проведе първи телефонен разговор с Върховния представител по въпросите на външните работи и..