Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сериозни дилеми пред охраната на националното въздушно пространство

Снимка: БГНЕС

Тази пролет в българските медии се лансираше идеята, че бойната ни авиация може да охранява и въздушното пространство на Македония, ако Скопие приеме това и ако София закупи нови многоцелеви изтребители. Тази седмица, макар и за кратко време, се появи идеята охраната на небето на България да бъде споделена от националните ВВС с авиация на някоя друга страна – членка на НАТО. Премиерът Бойко Борисов и президентът Росен Плевнелиев бързо отхвърлиха това. Според премиера, в момента България не може да си позволи закупуване на нови изтребители, а охраната може да продължи да се осъществява след ремонт на сегашните руски изтребители МиГ-29. Президентът също е за ремонт на руските машини и самостоятелна въздушна охрана, но за разлика от премиера смята, че трябва да бъдат купени и нови изтребители. Министърът на отбраната Николай Ненчев споделя, че България сама трябва да охранява въздушното си пространство и очаква да се стигне до споразумение за ремонт на МИГ-овете с Полша. Според руската страна, обаче, Полша няма лиценз за подобно нещо. Многообразието на вариантите и честотата, с която те се сменят, говори за лутане по неотложни въпроси. Лутане по въпроси за капацитета на Военновъздушните сили в момент на напрежение в региона на Черно море, на чести полети на руски самолети в близост до България и на ангажименти към НАТО за бойни дежурства във връзка с това. Неотложни въпроси в момент и на множество неизвестни, защото България може да разчита на изтребителите МИГ-29 само до средата на идната година; дотогава няма техническа възможност да приеме на въоръжение нови машини; няма финансови средства за това, няма и съгласие с идеята охраната на българското небе да бъде поета от други държави. Ситуацията изглежда твърде нестандартна и сложна, за да бъде преодоляна със стандартни и лесни решения. Изход изглежда ще се търси и намери, на всяка цена, с помощ отвън.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Думата на 2024 година за българите е "Шенген"

"Шенген" е най-знаковата дума в България за изминалата 2024 г. С 37% от гласовете люксембургското село, което е нарицателно за свободното придвижване на хора и товари в ЕС, оглави класацията в провежданото вече за четвърта година проучване от..

публикувано на 20.01.25 в 13:05

Съветът на ректорите иска по-лек визов режим за чуждите студенти, МВнР не дава "бърза писта"

Министерството на външните работи не смята да разрешава "бърза писта" за издаване на визи за чуждестранни студенти от трети страни - мярка, за която силно настоява Съветът на ректорите в България. Във връзка с приемането на страната в Шенген..

публикувано на 20.01.25 в 12:00
Ивайло Иванов

Полемики около назначаването на началника на политическия кабинет на вътрешния министър

Заместник-председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Деница Сачева защити решението на новия вътрешен министър Даниел Митов да назначи Ивайло Иванов за началник на политическия си кабинет. Иванов беше освободен от поста главен секретар на МВР през 2021 г. от..

публикувано на 19.01.25 в 15:24