Половин година след като американският държавен секретар Джон Кери посети София, българският външен министър Даниел Митов е на работно посещение в САЩ за преглед на стратегическия диалог между двете страни. През януари Кери и Митов се договориха този диалог да се води в рамките на четири работни групи – по сигурността и отбраната, по енергийната сигурност, по върховенство на закона и по образованието.
Разговорите на министъра са работни, а информацията за тях – относително оскъдна. Все пак някои негови изявления потвърдиха ясно проамериканската ориентация на правителството. Още преди визитата Даниел Митов посочи, че отношенията на България със САЩ са в една от най-добрите си и сериозни фази, а това се случва в ситуация, при която България геополитически се намира на кръстопът между два конфликта – единият в Близкия изток, а другият в Украйна. Вече в САЩ, в Центъра за стратегически и международни изследвания във Вашингтон, ръководителят на българската дипломация разсея илюзията, че българското правителство е против наложените на Русия санкции заради Украйна. Такава илюзия възникна наскоро, заради някои различия между изявления на президента Плевнелиев и премиера Борисов по въпроса. Президентът Плевнелиев публично се изказа за продължаване, а премиерът – за отмяна на санкциите срещу Москва. Във Вашингтон външният министър недвусмислено заяви, че поведението на Русия днес е сериозна заплаха за сигурността на България и санкциите спрямо нея трябва да се запазят, независимо от всичките им реални и мними недостатъци. От цялата тази поредица изявления се разбира, че макар да търпи загуби от санкциите срещу Москва и от съответните им контрасанкции, България, ще се придържа към възприетата от Запада линия, докато противоречията между Русия, САЩ и ЕС не се уредят.
Във Вашингтон министър Митов изтъкна, че енергийната политика на България е успешна отчасти и заради партньорството със САЩ. Това партньорство някои възприемат като предназначено най-вече да ограничи изключителната зависимост на България от руските енергийни доставки. Някои събития напоследък поставят доставките на руски газ драматично под въпрос, но от Вашингтон Митов увери, че руски газ в България няма да спре да тече, защото за това има договор до 2030 година, а задачата е да се изградят нови връзки, които да помогнат за разнообразяване на снабдяването с газ и така да намалят неговата цена. Дали и по какъв начин на разговорите в САЩ е било отчетено намерението на Русия през 2019г. да спре окончателно транзита на газ през Украйна, откъдето идва около 90 на сто от газа за България, още е неизвестно.
Силно впечатление направи и уверението на министър Митов, че България подкрепя Трансатлантическото търговско споразумение между ЕС и САЩ. За въпросното споразумение в Европа още няма обща позиция. Част от правителството в София смята, че то няма да вреди на малки държави като България, а ще ги защитава. Според вицепремиера Ивайло Калфин, обаче, във варианта, в който до момента е договорено, Трансатлантическото споразумение не би трябвало да бъде подкрепено, защото ще донесе повече вреди, отколкото ползи. Темата продължава да е отворена и докато министър Митов е в САЩ, в София се разбра, че европейският комисар по търговията Сесилия Малмстрьом ще посети България през септември за още дискусии по проблемите на правителствено и неправителствено ниво. Междувременно, визитата на външния министър в САЩ продължава.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
На 6 февруари се дава официален старт на работата на тунелопробивната машина "Витоша" за разширяване на Линия 3 на столичното метро към квартал..
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация"..
В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад..