Вълненията през отминаващата седмица около назначаването на нов управител на централната банка, както и политическите и институционални котерии за това дали да се променя или не конституцията на страната във връзка с дългоочакваната съдебна реформа, оставиха на заден план две новини, които по един или друг начин будят сериозна тревога за вътрешната сигурност на България.
В сряда вътрешното министерство разпространи съобщение за арестуването на млад сириец, живеещ в България от 20 години, който участвал в хакерската групировка „Близкоизточна кибер армия“ (Middle East Cyber Army – MECA), свързана с „Ислямска държава“. По поръчка на терористичната организация, хакерите били ударили над 3500 правителствени и корпоративни сайтове по целия свят. От България младежът контактувал с останалите хакери, пръснати по света по криптирани канали.
Също в сряда беше разпространено още едно съобщение на МВР. В него четем, че са задържали в София един сирийски и един афганистански гражданин. Сириецът, постоянно пребиваващ в България от 30 години, е бил член на група за организиране на нелегална миграция през територията на България от Близкия Изток към Западна Европа, така наречените „каналджии“. Афганистанецът пък бил свързан с движението на талибаните.
От къде идва тревогата във връзка с тези две съобщения? Арестуваният хакер е първи случай на лице от Близкия Изток, израснало и учило в България, което се оказва сподвижник на терористичната организация „Ислямска държава“. Да, не е боец, готов да избива тези, които не проповядват радикалния ислям, но такива организации естествено имат нужда не само от главорези… Следва логичният въпрос – след като е открит в България хакер на служба към ИД, възможно ли е да има в страната и „спяща клетка“ на самата ИД? Такава хипотеза специалистите не изключват.
Колкото до сириеца „каналджия“, изниква въпросът дали в този доходен „бизнес“ не отварят „чадъри“ български служители в структури за опазване на границите ни, естествено, срещу заплащане? Защото за „канали“ за нелегални мигранти и за „каналджии“ се заговори много отдавна, още от миналата година, когато миграционният натиск по границата ни с Турция неимоверно се засили, и е трудно да се допусне, че досега вътрешното министерство не е успяло да се справи с това явление.
Още в края на миналата година в анализ, станал публичен, на Националната разузнавателна служба се прогнозира, че през 2015 г. терористичните заплахи за България ще нарастват, включително и поради намерението на „Ал Каида“ отново да се активизира на базата на съперничество с „Ислямска държава“. Също според доклада, през 2015 г. потоците от бежанци и нелегални мигранти към и през България ще се засилват. Дано в МВР този анализ да е бил прочетен задълбочено и навреме.
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите въобще. Това сподели пред Радио България Янку Берчану - румънец, който от 20 години преподава..
Като спасителен център за диви животни и през тази година Столичният зоопарк приюти сърни, пострадали от катастрофи, щъркели, които не могат да летят и дори нилски крокодил. Сред настанените животни са и конфискувани ценни екзотични птици..
Заради военни конфликти, през 2024 г. четири хиляди деца от Сирия, Афганистан и Мароко са потърсили закрила в България. Данните са от доклад на УНИЦЕФ , според който 2024 година e "една от най-пагубните за децата в условия на конфликти" в цялата..
България би могла да открие културен център в Румъния, например в Тимишоара, а неговото съществуване би създало интерес към българската култура и българите..
Първата шейни зона на Витоша отвори врати, след като в планината натрупа достатъчно сняг и утъпквателните машини могат да обработват широкия терен...
" Според правилата на църквата на едно място, на една канонична територия не може да има две православни църкви ." Така патриарх Даниил коментира пред..