Първият виртуален музей на българското цирково изкуство отвори врати и е готов да разкрие пред света тайните на това така обичано изкуство. Зад идеята стои популярният телевизионен водещ Драгомир Драганов, за когото циркът винаги е бил нещо много скъпо. Именно любовта и положителните емоции седят в основата на уникалния за България проект. Какво представлява експозицията и какво предстои в бъдеще разказва самият Драго:
Bgcircus.com е една виртуална експозиция, един музей на българското цирково изкуство в първоначален етап. Вярвам, че той ще се разраства. Музеят е една изповед на моята любов към това прекрасно изкуство. От дете съм влюбен в цирка, от дете събирам и пазя програмките от почти всички представления на Софийския държавен цирк, които съм гледал. Имам над хиляда плаката, над две хиляди рекламни листовки и флаери, стотици снимки. Сега те са сканирани и експонирани в сайта. Към тях ще се добавят история и спомени. Музеят ще живее, докато е жив българският цирк, ще се надгражда, колекцията му ще се обогатява. В бъдеще ще популяризира цирковото изкуство не само у нас, но и по света. Предвиждам добро бъдеще за тази експозиция. Вярвам, че тя ще расте и ще се развива с всеки изминал ден и всяка изминала година, докато ме има и докато я завещая на друго момче, влюбено до полуда в това изкуство.
Фотографиите и афишите в сайта са подредени по азбучен ред и отразяват близо 120-годишната история на българския цирк. Драганов възнамерява да превърне виртуалния музей в информационен портал за всички циркови артисти по света.
Сърцераздирателно бе официалното откриване на музея в зала „Средец” на Министерството на културата, която се напълни за минути с възрастни и млади хора, всеки от които прославил България с таланта си – циркови актьори, акробати, илюзионисти. Колеги от манежа, които не се бяха виждали с години, си припомняха старите времена с усмивка и вълнение.
В началото на 80-те години световната преса нарича българската циркова школа номер едно в целия свят, но за съжаление днес това изкуство е пренебрегнато по нашите ширини. Безхаберното отношение към цирка го съсипва, а би трябвало той да е важна част от културния живот. Благодарение на хора като Драгомир обаче това изкуство никога няма да залезе и виртуалният музей е една стъпка напред към нов разцвет на цирка. Какво е пробудило тази любов у него?
Циркът е най-хубавият спомен от детството ми. Когато си спомням, аз отново ставам дете и се чувствам изключително чист. Разглеждайки тази моя колекция, ден след ден, аз се пренасям в един друг свят. Светът на моите чисти и невинни детски емоции. Това ме кара да живея щастливо и спокойно.
Илия Димитров бе почетен гост на откриването на музея. Той е цирков артист-акробат от 1963 година, играл е дълги години в един от най-големите циркове в САЩ – „Ринглинг“. Артистът разказва за спомените от цирка и за впечатленията си от музея:
Това е велико нещо. Само човек с голямо сърце и голяма обич може да направи такова събиране и да каже на всички как се е чувствал на манежа. Манежът е за всички. За децата, за бабите и дядовците, за обикновените хора. Драго е усетил това нещо. Когато артистът контактува с публиката, това е флирт, огромно удоволствие, което не може да се опише. Светлините, музиката, това нещо, което е в цирка, Драго го е усетил.На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с Бога, чрез тайнството "кръщение". И още – през декември 2024 година Google обяви най-търсените думи и..
Във вторник , 7 януари, в сутрешните часове по поречието на Дунав, в котловините и Горнотракийската низина ще има мъгла или ниска слоеста облачност. Преди обяд ще е предимно слънчево. След обяд облачността ще нараства и до вечерта ще стане..
На 6 януари Българската православна църква отбелязва Богоявление. Според Библията, на този ден Йоан Кръстител покръстил Исус Христос в река Йордан. По традиция в храмовете се извършва празнична Богоявленска литургия, освещава се вода и след това..
Всеки ден да се мисли за мира и посланията, които изпращат политиците, призовава журналистката Цветана Паскалева, която от 30 години живее в Армения...
На Йордановден в "България днес" говорим за пречистването чрез водата, за символите на вярата и отмитите грехове, които подготвят душата за единението с..
Платформата за грамотност и правопис "Как се пише" за четвърта поредна година търси думата, която да опише максимално изминалите 365 дни на 2024 г...