Месец след като бе открита, в България днес приключва предизборната кампания за местните избори на 25 октомври. По всеобщо мнение тя е протекла вяло, а според някои – дори по-вяло от всяка друга през последните 25 години. За мнозина е била и невзрачна.
Предизборната борба имаше и този впечатляващ белег да не е съпроводена, както обичайно, от социологически проучвания. Звучи невероятно, но това може да означава, че политическите сили не са се интересували от обществените нагласи. Изтъкнат социолог коментира, че в крайна сметка липсата на проучвания на общественото мнение не е толкова лошо нещо, защото „не е добре да се живее в свръхпрогнозируемо общество”. Истината обаче е, че непосредствено преди вота на 25 октомври е трудно, ако не и невъзможно, да преценим съотношението на силите дори в големите общини.
Изборите ще се различават от досегашните и по това, че едновременно с тях ще има национален референдум за избирателната система. Първоначално, желанието на инициаторите на референдума бе да се зададат три въпроса, но в крайна сметка електоратът ще отговоря само на един – дали в избирателната система да бъде въведено електронно гласуване. Според застъпниците на тезата „за”, електронно гласуване би редуцирало възможностите за купуване на гласове и улеснило значително гласуването на българите зад граница. Но както и за местния вот, кампанията за референдума също бе вяла. За да са валидни резултатите от допитването, участниците в него трябва да са поне колкото гласувалите на последните парламентарни изори, а при дадените обстоятелства това е висока бариера.
Наблюдатели смятат, че основна причина за пасивността на предизборната борба е интересът на големите политически сили от ниска степен на участие. Както на местния вот, така и на референдума, ниско участие би способствало за запазване на сегашното политическо статукво. Според инициативен комитет за референдума, нарекъл себе си „Гласувай без граници”, който защитава тезата „за” електронното гласуване, ниско участие в допитването ще позволи на определени политически и икономически сили да докажат, че електоратът не е достатъчно зрял за взимане на решения в референдуми.
Политическите сили, които са партньори в коалиционното правителство, участват в местните избори самостоятелно, а това доведе до определени напрежения между тях. Ако задълбочат съществуващите различия вътре в управляващата коалиция или пък различията между коалицията и силите, които я подкрепят в парламента, резултатите от местния вот може да породят нови реалности в централната изпълнителна власт. Неубедително представяне на десния Реформаторски блок би засилило например епизодите на взаимодействие между големия коалиционен партньор ГЕРБ и определящото се като либерална сила опозиционно Движение за права и свободи, до степен да промени самия политически характер на коалицията. Не се изключва и хипотезата Движението за права и свободи да отвоюва от социалистите мястото на втора политическа сила в страната. Подобни резултати от местния вот, ако наистина се случат, биха предопределили в известна степен и развръзката на бъдещите парламентарни избори.
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в "България днес" ще научите повече за начина, по който протичат тези занимания и дълготрайните..
В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..
Капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов се завърнаха в България след 430 дни в плен на йеменските хути . Плавателният съд Galaxy Leader с двамата българи на борда беше отвлечен в Червено море на 19 ноември 2023 г, малко..
На 25 януари тази година Българското националното радио ще отбележи своя 90-годишен юбилей. Празникът на Старата къща ще бъде съпроводен от различни..
Докато зимата сковава природата, скрити в убежищата си, защитени от студа и заплахите навън, костенурките спят зимния си сън. Но какво се случва с тях..
България е сред водещите участници на FITUR 2025 – едно от най-големите и важни международни туристически изложения, което се провежда в Мадрид, Испания,..