Според последните данни на българската централна банка за първите осем месеца на годината, чуждите инвестиции в страната са били по-малко с 12% от същия период на предходната година, когато общо достигнаха 1.3 млрд. евро. Резултат, който е много далеч от средствата, влагани в България в края на първото десетилетие на века, когато имаше постижения от по 8-9 млрд. евро годишно, които обаче се изпариха със спукването на балона на недвижимите имоти в страната.
Сега вече е друго и чуждите вложения се ръководят в много по-голяма степен от реалните и потенциални възможности на българския пазар. Официалните данни сочат, че до края на август в България са дошли от чужбина свежи капитали на стойност малко над 900 млн. евро главно от Холандия, Франция и Австрия.
Очакванията на българската Агенция за инвестиции обаче си остават оптимистични и се предвижда годишен ръст от около 5% в сравнение с миналата година. Този оптимизъм в немалка степен се споделя и от икономическите наблюдатели, и от самите потенциални инвеститори. Да припомним само, че вече в различна фаза на реализация са няколко огромни за мащабите на страната инвестиционни проекта – досега през годината бяха вложени внушителни суми в различни ИТ български фирми, вълната от аутсорсинг и кол центрове на големи международни компании не спира и даже вече има недостиг на работна ръка, телекомуникационният сектор беше раздвижен от една огромна сделка, напредва реализацията на значителен френски туристически проект в планината Рила, няколко големи китайски инвеститори решиха от тук да навлизат в Европа. Не секва и чуждестранният интерес към отварянето на нови заводи за автомобилни части и възли. Интернет търговията, която се радва на растящо внимание и популярност сред българските потребители, също получи немалко чужди капитали.
На проведена през седмицата международна инвестиционна конференция стана ясно, че интересът към страната и региона се завръща в деловите кръгове. Това едва ли се дължи на някакъв впечатляващ ръст на българския пазар, а по-скоро на политическата и макроикономическа стабилност, преди всичко на подобрените условия за бизнес. Ненапразно страната ни получава изключително добро място по отношение на защитата на инвеститорите – 14-та позиция в света в авторитетната класация Doing Business 2016: Measuring Regulatory Quality and Efficiency.
Кои са думите на току-що отминалата 2024 година? Платформата “Как се пише” на Българското национално радио очаква отговори на този въпрос от своите слушатели от понеделник, 6 януари. Две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени резултатите...
Столичната зоологическа градина се похвали с рекорден брой животни, родени през 2024 г. “ Нашата глутница от вълци се увеличи с девет млади вълчета. Роди ни се малка зебричка, антилопи от вида кана, няколко гривести козирогчета. Имахме попълнение и..
Регионалната инспекция по околната среда и водите – София сигнализира сектор "Престъпления против дивата природа" към Главната дирекция "Национална полиция" за намерените над хиляда мъртви птици край Копривщица. Институцията, на чиято територия е..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..