Основните проблеми, бъдещите подходи и главните играчи в сферата на газовата инфраструктура бяха обсъдени на международната конференция „Газовата геополитика в Югоизточна Европа”, организирана от Българското геополитическо дружество. Български и чуждестранни експерти от областта дискутираха настоящата газова криза и какви биха били най-подходящите решения и перспективи.
Коя би била правилната стратегия за България в момента, по отношение на газовата ситуация, коментира Серджо Маталучи, анализатор на Natural Gas Europe:
За България моят сценарий би бил да увеличи сътрудничеството си с Румъния и Сърбия, както и с други източноевропейски страни. Първо трябва да се установи общият интерес и след това да се направят съвместни проекти. Наскоро имаше споразумение между тези държави по въпроса за миграционната криза. Според мен това показва, че по този начин нещата могат да проработят -регионална кооперация между три различни държави, които имат еднакви интереси и желания. А по отношение на Европа – тя трябва да се вслушва повече в българските искания. Но, за да стане това, българските съобщения трябва да са по-ясни и съдържателни. Възможността България да получи по-евтин газ е само една – руски газ. Той ще става все по-евтин. В момента курсът на рублата пада. Това позволява на Русия да понижи цените на газа, особено ако става въпрос за държави с друга валута.
На конференцията бе обсъдена и турската гледна точка по въпроса с газовата инфраструктура. Според д-р Волкан Йоздемир, Турция трябва да балансира между изтока и запада по отношение на газовия въпрос и не само. Следва да има добри отношения с Русия и с Европа, но при определени условия. Йоземир изтъкна, че не може да се говори за турски хъб, а само за руски газов коридор през страната. За момента проектът е ограничен.
Д-р Фредерик Уилям Енгдал, американски геополитически анализатор и консултант по стратегически рискове, обобщи каква е ситуацията в Европа и какви ще са последствията за България:
В момента, решението на Германия да подкрепи Западния поток, което беше обявено преди няколко седмици, предлага различна алтернатива от Турския поток и Южния поток, който България бе притисната да изостави миналата година. По този начин България ще може да получи по-скъп газ от западна Европа през следващите години, освен ако не успеем да постигнем мир в Близкия изток и Сирия. Трябва да се откажат от глупавите си идеи да създават войни и от мисълта, че ще спечелят нещо от тях. Никой не печели в една война. Ако може да се постигнат дипломатически решения между играчите, тогава нещата биха изглеждали по съвсем различен начин за страни като България. В момента ситуацията е изключително нестабилна, благодарение на войните.
Ученици от Бургас обединиха интереса си към технологиите и опазването на природата, създавайки дигитална игра, в която симпатичен морски робот събира пластмасови и хартиени отпадъци от виртуалното море , преодолявайки вълни от замърсяване и..
В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..
Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май –..
Международният конкурс за комуникация на науката FameLab има за цел да открие, обучи и даде платформа на най-изявените нови учени в света. Конкурсът е..
"Поздравления за новия папа Лъв XIV! Нека работи с мъдрост и всеотдайност за по-мирен свят и диалог между всички", написа премиерът Росен Желязков в "Х"..