Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Далечните пазари на изток – все по-притегателни за българския туризъм

БНР Новини
Премиерът Бойко Борисов се срещна с китайския си колега Ли Къцян в Пекин.
Снимка: БГНЕС

През изтеклата седмица две български делегации посетиха държави от Средния и Далечния Изток. Премиерът Бойко Борисов с няколко министри бе в Китай, а министърът на туризма, Николина Ангелкова, посети Индия. И в двете държави разговорите потвърдиха растящия интерес на България към техния потенциал като туристически пазари. В Китай премиерът Борисов изброи сред приоритетите на правителството и стимулирането на туристическия обмен. Пак той, преди месец в София, разговаря за увеличаване на броя на китайските туристи в България с външния министър на Пекин Ван И. Честото споменаване на бранша в двустранните разговори има своите основания. Миналата година България е била посетена от около 16 хиляди китайски туристи, но макар броят да е скромен, той бележи ръст от 13% спрямо 2013 г. За тази година се очаква ръст от 30%, а двете страни не изключват в скоро време броят туристическите посещения на китайци в България да надхвърли 200 хиляди. С оглед на това се проучват възможности за създаване на  Българо-китайска туристическа камара, а с Румъния, Гърция, Турция, Македония, Сърбия и Чехия се обмислят съвместни туристически продукти за привличане на китайски туристи. По подобен начин стоят нещата и в туристическия обмен с Индия. С нея, както и с Китай, туристическият обмен е скромен, но расте бързо и е многообещаващ. В Делхи, с индийския държавен министър на културата, туризма и гражданската авиация Махеш Шарма, министър Ангелкова се договори до месеци да бъдат набелязани мерки за насърчаване на туристическия поток, съвместно с представители на най-големите индийски фирми в бранша. Очертава се откриване на директна авиолиния, която да свързва София с Делхи, Мумбай, Калкута и Амритсар и да съдейства за сериозен пробив на индийския туристически пазар. Обмисля се възможността България да стане авиационен център, от който индийски туристи лесно да стигат до дестинации в Западна Европа и САЩ. Нови развития се наблюдават и в туристическото сътрудничество с Япония, определяна от България като стратегически туристически пазар. Скоро в Токио трябва да бъде открит български информационен туристически център. Към развитието на връзките с туристическите пазари на Далечния Изток източни пазари българското правителство подхожда с разбирането, че именно те са бъдещето на туризма и си заслужава, както твърди министърът на туризма Николина Ангелкова, основите на връзките с тях да бъдат изградени сега, за да може след време да берем по-добри плодове от там.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стара Загора е домакин на Национален кулинарен форум

За първи път в Стара Загора ще се проведе Chef's Food Park като част от третото издание на Националния кулинарния форум „Chef's Secrets – Еволюция на вкуса“ 2025, съобщава БТА. През почивните дни, 8 и 9 февруари, градът под липите ще събере на..

публикувано на 08.02.25 в 07:05

Учебният център на Летище София ще обучава специалисти от цял свят

Авиационният учебен център на Летище София получи акредитация от Световната асоциация на летищата (ACI) и се присъединява към елитната група от 21 обучителни хъба, сред които са тези на водещи европейски летища като Мюнхен, Истанбул и Атина. У..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

България днес - 7 февруари 2025 г.

В „България днес“ на 7 февруари се спираме на актуалните събития от България и българските общности по света и правим обзор на по-важното от Балканите през изминалата седмица. С помощта на Диана Цанкова разказваме за художника от Стрелча Мильо Балтов,..

публикувано на 07.02.25 в 19:00