В момент на обсъждане на промени в Конституцията, съдебната власт в България е раздирана от противоречия, които се политизират. В началото на отиващата си седмица Висшият съдебен съвет бламира правосъдния министър Христо Иванов, като отказа да образува искани от него дисциплинарни производства срещу прокурори от Софийска градска прокуратура. Искането вбеси главния прокурор Сотир Цацаров до степен той да се оплаче от него на ЕК.
Към края на седмицата член на Висшия съдебен съвет потвърди, че тези и други напрежения в съдебната система са генерирали напрежение между членове на институцията. Напреженията около конституционните промени се пренесоха и в управляващата коалиция. От партия АБВ, която подкрепя управлението, определиха правосъдния министър като основната пречка да провеждането на ефективна и работеща съдебна реформа. Дясната партия Демократи за силна България пък заяви, че десните в управляващата коалиция не подкрепят която и да било от предлаганите промени в прокуратурата, и ако правосъдният министър бъде сменен, тя ще напусне правителството. Докато магистрати и политици водеха спорове, граждани поискаха още по-радикална реформа и нещата станаха твърде сложни за разбиране. Не друг, а самият главен прокурор, зададе пред журналисти няколко многозначителни въпроса и сам им отговори така:
Какво правим вече една година в съдебната система? Водим дискусия на тема конституция, само това правим! Вие да сте чули законопроект за изменение на Наказателния кодекс и промяна в съставите на корупционните престъпления. Не сте! Една година е загубена в дискусии на тема стратегии, конституция, конституция, стратегия. 20 години се загубиха в стратегии. В стратегиите сме царе, но сме слаби в тактиката.
Последното заключение обаче е спорно, защото на други се струва, че от толкова много тактически спорове, напоследък страната губи стратегическа ориентация.
В понеделник, 3 февруари, в Свиленград с официална церемония стартира дейността на съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница. Българският министър на вътрешните работи Даниел Митов ще..
Част от действащите мобилни мрежи в България ще бъдат изключени през 2025 година. Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Иван Димитров обясни, че предстои да бъде пренареден честотният ресурс и да се създаде възможност за по-добро..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението, финансите и икономиката. Това заяви в село Делчево вицепрезидентът Илияна Йотова, която участва в..
За бойкот на големите хранителни вериги в България заради спекулативно високите цени призова през "Фейсбук" заместник-председателят на ВМРО Карлос..
Икономисти и финансисти инициираха петиция с искане да не се отлага подаването на заявление за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за..
Отлагането на искането на конвергентен доклад за влизането на България в еврозоната не е фатално. По-важно е да се постигне стабилност в управлението,..