Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дори малка крачка в съдебната реформа се оказа твърде скъпа

Снимка: БТА

В навечерието на предстоящите промени в конституцията преди седмица коментирахме, че напрежения в съдебната система смущават реформирането й. След гласуването на промените на второ четене напреженията в съдебната система останаха, но към тях се добавиха и напрежения в политическата сфера. Съдийската колегия във Висшия съдебен съвет недоволства, че е дадено предимство на прокурорската. В знак на несъгласие с гласуваните промени, правосъдният министър Христо Иванов подаде оставка, като посочи, че вместо върховенство на закона, в България е дадено върховенство на главния прокурор. Президентът Плевнелиев се солидаризира с правосъдния министър и като заключи, че цената на направения с конституционните промени политически компромис е независимостта на съдебната система, призова за всеобхватна реформа. Премиерът Борисов обаче зае обратна позиция и, като благодари на парламента за проявеното „единство и стабилност“ в критично важно гласуване, по същество изказа подкрепа за бламирането на министъра. В знак на несъгласие с промените лидерът на партия Демократи за силна България Радан Кънев обяви, че оттегля подкрепата си от правителството. Партията заяви, че постъпката на лидера й е негов личен акт и тя продължава да е част от управляващото мнозинство като елемент от Реформаторския блок. Самият Кънев обаче не изключи Демократи за силна България да изпаднат в изолация от дясното пространство. Фалшива новина, че от правителството ще излязат и всички представители на Движение „България на гражданите”, породи в десните редици съмнения, че става въпрос за „приятелски огън”, а в прав текст лидерът на АБВ Георги Първанов допусна, че разпространител на новината е Демократи за силна България. При тези обстоятелства съотношението на силите в парламента остава формално същото, но де факто е по-крехко и от преди. Според Радан Кънев се оформя управление на ГЕРБ, ДПС и АБВ, а това би означавало, че ГЕРБ е избрала да управлява с онези, които свалиха предишното й правителство. Приетите конституционни промени предизвикаха и протести пред парламента с искания за оставка на главния прокурор и кабинета. Промените в конституцията са само малка крачка от съдебната реформа на България, но ще имат не само висока вътрешна, а и международна цена, която ще проличи от очаквания в края на януари догодина пореден доклад на ЕК за напредъка на България в правосъдието и вътрешните работи.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

“Възраждане“ ще протестират в парламента срещу приемането на еврото

Излязохме да защитим свободата. Ще продължаваме да се борим. Протестът продължава в сряда, заяви пред БНР водачът на партия “Възраждане“ Костадин Костадинов. “Протестът продължава и вътре в Народно събрание. Ще се съпротивляваме до последно", каза..

публикувано на 23.02.25 в 11:52
Полицията разби на групи крайнодясното шествие на

Крайно дясна формация организира в София спорния "Луковмарш"

Въпреки забраната на Столична община се проведе "Луковмарш" при изключително засилено полицейско присъствие. Участниците в крайнодясното шествие се събраха на 22 февруари на площад "Света Неделя". Те шестваха до къщата на генерал Христо Луков, където..

публикувано на 23.02.25 в 10:52

В Лондон освещават новия български храм "Свети Йоан Рилски"

Празничното богослужение по освещаването на новия български православен храм в Лондон възглавява Негово Светейшество българският патриарх Даниил, който вчера отслужи и Възкресна вечерня, а храмът и пространството около него се изпълниха от стотици..

публикувано на 23.02.25 в 10:05