Едно от любимите занимания на българския бизнес е постоянно да се оплаква от публичната администрация и от законите в държавата. Двете страни се обвиняват за всички несполуки и трудности в икономиката и човек остава с впечатлението, че между тях има някаква барикада, през която постоянно прелитат словесни снаряди и куршуми. А това, че действително има много недоволни в страната, се потвърждава и oт последното изследване на WIN/Gallup International End of Year Survey за щастието в света. В него българите се нареждат на едно от последните места. Действителността обаче не е толкова лоша, каквато я представят деловите среди, нито толкова прекрасна, колкото уверяват властите. Достатъчно е да се спомене, че в годишната световна класация Doing business за тази година, Световната банка нарежда страната ни на доста престижното 38-мо място в света. Фактът, че България влиза в първата 50-ца от около 200 страни говори, че условията за бизнес в страната са по-скоро добри, или поне по-добри, отколкото в по-голямата част на света.
Българският бизнес на чужди класации обаче изглежда не вярва и поради тази причина си прави собствени проучвания. Така в края на миналата година стана известен поредният годишен доклад на една от най-големите работодателски организации в страната – Българската стопанска камара. Ясният извод от този анализ е, че положението през годината е било тежко и че са се случили много и предимно все лоши неща за бизнеса.„Не се подобрява бизнес климатът и нещата не отиват към сериозно подобрение в сравнение с 2014-та година", обобщи изпълнителният председател на БСК Божидар Данев. И това, въпреки че през 2015-а година анкетираните бизнесмени отчитат повече продажби, обороти и обеми на производството. Въпреки че и официалните данни на министерство на финансите за еволюцията на основните макроикономически показатели показват нелош ръст на БВП от около 3%, намаляване на безработицата, увеличение на чуждите инвестиции и т.н.
Че има случаи, когато бизнесът критикува съществуващите в страната икономически, политически, социални и законови условия за работа без сериозни основания, говори фактът, че на фона на почти катастрофичната картина за икономическата действителност през миналата година, деловите среди почти на 100% се съгласяват с официалните прогнози за икономическия ръст през тази година, оповестени от правителството. Това би било невъзможно, ако всички лоши думи на бизнеса по отношение на властите бяха верни и точно отразяваха официалната политика. И наистина, мениджърите очакват ръст от 2,9%, което всъщност напълно съвпада и с прогнозите на Световната банка за нарастването на българския БВП през 2016 г. А това е повече, отколкото самите власти очакват – едва 2,1%. Излиза, че иначе доста критичният и традиционно скептично настроен бизнес сам предвижда по-добри резултати, отколкото предвижда правителството. Това очевидно има своите причини и без съмнение една от тях е свързана с политическата стабилност в страната. Леко разклатена в края на годината, тя обаче не дава признаци за опасност от скорошно пропукване и това успокоява бизнеса, който най-високо цени политическото и социално спокойствие. Друг е въпросът, че за разлика от ситуацията в страната, която не буди особени тревоги, международният контекст в непосредствена близост до нея ври и кипи и е в състояние да обърка всякакви планове и проекти за инвестиции, експанзия, нови пазари и т.н.
В "България днес" на 2 януари 2025 г. Райна Манджукова, ръководителката на ИАБЧ ни разказва за дейността на агенцията, как е в помощ на различните български общности и взаимодействието й с другите институции. След това от мрачната и мъглива София се..
Преговорните екипи на ГЕРБ-СДС, "Демократична България", "БСП-Обединена левица" и "Има такъв народ" обсъдиха предложения по проект на споразумение за управление. За това съобщиха от ГЕРБ на страницата си във фейсбук. Срещата се е провела в Народното..
През 2024 г. българските ученици завоюваха 91 медала от международни, европейски, младежки и балкански олимпиади и състезания по природни науки. 11 от тях са златни, 40 - сребърни, и 40 - бронзови. Това съобщиха от Сдружението на олимпийските отбори по..
Русе вече може да се похвали с най-дългия дървен пешеходен мост в България. Съоръжението беше открито в края на 2024-та в Лесопарк "Липник". Мостът с..
Арменците празнуват Бъдни вечер на 5 януари. По този повод в Арменската църква в София ще се отслужи предпразнична служба за Бъдни вечер. Ще се извърши..
Розовото фламинго се смяташе за екзотичен вид за България, но от няколко години цели колонии избират езерата около Бургас за свое пребиваване. В..