Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ли е да си либерал, протурчин, русофил и евроатлантик в България

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Скандално отстраненият от поста председател на Движението за права и свободи (ДПС) Лютви Местан даде пресконференция, за да обясни станалото, но създаде допълнителни неясноти. Обяви, че ще остане в политиката, вероятно в дясното й „националлиберално направление“. В кабинета „Борисов“ вече има една центристка либерална формация с претенции да представлява мюсюлманския електорат – Народната партия „Свобода и достойнство“, която е част от десния Реформаторския блок. Ако намерението на Местан се сбъдне, либералният електорат в България ще се види в необходимост да прави сложни разлики между опозиционното либерално ДПС, участващата в управлението центристка либералната партия на Касим Дал, евентуалната националлиберална формация на Лютви Местан и либералното извънпарламентарно Национално движение за стабилност и възход (НДСВ), управлявало преди време с ДПС в кабинета „Сакскобургготски“ под името Национално движение Симеон Втори.

При кабинета „Станишев“ ДПС участва и в ляво управление с БСП и НДСВ, но сега сваленият му председател смята, че пътят на движението към властта минава през дясното. Тази оценка споделяха и предишни отцепници от ДПС, като Гюнер Тахир, който в края на 90-те години на миналия век заложи на партньорство със СДС на Иван Костов, и като Касим Дал и Корман Исмаилов, изявяващи се днес в десния Реформаторски блок.

В България ДПС обикновено е било възприемано като протурска формация, но сега Лютви Местан заяви, че докато е оглавявал движението се е опитвал да го спаси от образа на „проруска олигархична партия“, а отстраняването си от поста отдаде на това, че преди Коледа е „настъпил руска мина“. Това му твърдение предизвика почуда, а някои опоненти коментираха, че не руска, а турска мина е изхвърлила Местан от ДПС. С проруска ориентация българите идентифицират БСП и „Атака“, а спомен ДПС да се е родеело с тях на тази основа в обществената памет няма. Но „настъпилият руска мина“ Местан отхвърли и обвиненията, че е работил в полза на Турция, определяйки като проатлантическа, а не протурска, декларацията, с която под негово ръководство ДПС оправда Анкара за свалянето на руския боен самолет. Така, вместо да разсее неяснотите около отстраняването си, с тези и други твърдения бившият председател на ДПС създаде допълнително объркване и остави избирателя в неведение кой в България е либерал, кой протурчин, кой русофил и кой евроатлантик. Трусовете в ДПС отслабват политическата представителност на турския електорат в страната, разпиляват либералното пространство в посока надясно и са в полза на прогнозата за трайно установяване на една доминираща партия в България – ГЕРБ.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 24 януари 2025 г.

С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално радио. Подготвили сме ви разговори за миналото, за предизвикателствата на днешния ден пред медиите..

публикувано на 24.01.25 в 19:00

В края на седмицата температурите ще са пролетни

В събота , 25 януари, в сутрешните часове над Източна България облачността все още ще е значителна, но след обяд и там ще намалее. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в София ще е около 0°. През деня ще бъде предимно слънчево, а..

публикувано на 24.01.25 в 18:10

Във Враца представят документален филм за откриването на мощите на Йоан Кръстител

Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..

публикувано на 24.01.25 в 06:15