Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Енергийната борса пусна първия либерализиран ток

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

С голямо закъснение и след множество отлагания, независимата Българска енергийна борса най-после заработи точно преди седмица и така стартира дълго отлаганият либерализиран енергиен пазар в България. Засега, въпреки че тестовият период изтече, става дума за плахи стъпки и половинчата либерализация, защото, първо, борсата е държавна, и, второ, на нея се предлага електроенергия само от държавни централи и дружества. Вярно е, че те са най-големите производители в страната, но за истински свободен както за продавачите, така и за купувачите пазар, може да се говори едва, когато на него излязат и другите частни централи. Освен всичко това, въпреки че се води като „енергийна”, т.е. за всички видове енергия, тя си е на този етап чисто електрическа и не предлага нищо друго енергийно.

Първите няколко сделки за около 5% от консумираната в страната електроенергия дневно, показаха обаче, че един от основните аргументи на противниците на освобождаването на пазара – повишаването на цените на тока, не се оправда и потвърди напълно. Напротив, първите сделки показаха цени с около 25 на сто по-ниски от тези на регулирания пазар, като впоследствие обаче котировките поскъпнаха и почти се изравниха с контролираните цени. Вярно, че засега от колебанията в ценовите условия домакинствата и гражданите не могат да се възползват, тъй като все още нямат правото свободно да избират доставчиците си на еленергия. Но това все пак предстои след април и може да принуди производителите и доставчиците на ток да оптимизират пазарната си политика и ценовата си практика. А че от това има нужда напомниха по много красноречив начин преди три години масовите граждански протести, които доведоха до падането на първото правителство на сегашния премиер Бойко Борисов. Тогава се очаква и търгуваните количества еленергия чувствително да нараснат, а и да се премине към дългосрочни сделки, а не само от днес за утре, както е в момента.

С предпазливия и плах старт на новата енергийна борса не идва краят на проблемите, или поне не в скоро време. Ще бъде нужно и производителите, и потребителите да се адаптират, да се намери най-точният модел, който в момента се разработва от консултантите от Световната банка. Особено полезно в това отношение беше вчерашното представяне на първата по рода си платформа за онлайн сключване на договори за доставка на електрическа енергия на пазара по свободно договорени цени в София.

Колкото и либерализацията на енергийния пазар да е все още неясна и частична, стъпка в правилната посока вече е направена и тя би могла да допринесе за решаването на проблема с колосалните дългове на държавната на практика фалирала електроенергетика и на преодоляването на тревожния факт, че според Световната банка над 60% от българите са енергийно бедни. Свободният пазар най-точно реагира на търсенето и предлагането и най-лесно намира баланса на интересите в условията на свободна конкуренция. А за социално слабите, които трудно си плащат фактурите за ток, ще се наложи да бъдат намерени най-точните и подходящи решения в рамките на социалната политика на държавата. И без това тя има вече опит в това отношение, тъй като осигурява на стотици хиляди българи дърва за отопление на социални цени.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги и Мария са най-разпространените имена в България през 2024 година

Най-разпространените в България имена през 2024 година са били Георги (140 818) и Мария (100 651). След тях се нареждат Иван и Иванка, а после - Димитър и Елена, показват данните на НСИ.   При новородените през изминалата година най-популярно за..

публикувано на 03.01.25 в 14:05

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - 33 брой

В първия ни брой за 2025 г. слушайте: Новогодишно наричане от Бесарабия – за обичая „Поле-поле“ разказва етнографът Галина Манолова;   За предизвикателството да издаваш български вестник зад граница и посланията, които той отправя –..

публикувано на 03.01.25 в 13:12

Ако Google можеше да говори – от какво се вълнувахме през 2024 г.

През 2024 година българите активно използвахме търсачката Google, за да се информираме по теми, отразяващи случващото се по света и у нас. Спортистите ни отново доказаха, че умеят да вдъхновяват и да предизвикват национална гордост. Затова спортът..

публикувано на 03.01.25 в 11:00