Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историкът Пламен Събев: Човек не бива да се възпитава с табели

БНР Новини
Снимка: личен архив

По-възрастните българи помнят емайлираните табели, окачвани по улици и производствени цехове по времето на социализма. И тогава и днес много от тях звучат смешно: „Един допуснат брак е беда за целия колектив”, „Всички достойни комунисти – дружно под земята! Мини Перник”, и т.н. Тези емблематични табели са вдъхновили не един колекционер. А когато страстта да ги събираш се съчетае с професията историк, резултатът може да бъде неочакван – изложба в плевня! Именно там е окачил колекцията си от табели Пламен Събев, директор на Историческия музей в Попово.

Интересувам се от всичко, което си отива и се захвърля, казва той, включително от

духа на онова време, което е родило много забрани и е търсило всякаква форма да ги набие в главите на хората. За мен за това са служили тези табели. Моята философия е друга – човек не трябва да се възпитава с предупреждения, навсякъде да му казват „завий наляво”, „завий надясно”. Но времето ни е такова и е нужно да го запазим – дори и чрез табелите.

И ако табелите могат да бъдат своеобразно свидетелство на времето, как биха ги прочели хората, например след хилядолетие?

При всички случаи ще бъде спомен от едно униформено време, предполага Пламен Събев. А и не знам дали след хиляда години то няма да бъде още по-униформено – когато няма да мислим, а ще бъдем програмирани накъде да се движим, какво да правим и т.н., според надписите върху табелите. И без да съм фантаст мога да предположа, че ще настъпи времето на реда, на нормата, на рамката. Сега нямаме табели, но ето, събираме старите и си спомняме с носталгия за онова време, макар че и това не е похвално.

Табелата, която Пламен Събев би искал да притежава в колекцията си, гласи: „Народната милиция е биещото сърце на партията”. Заради подтекста и двусмислието, рожби на някой не дотам интелигентен партиен ум.

За разлика от „преди”, „новото време” след падането на тоталитаризма, не роди оригинални надписи, а само копира технологията на старите, споделя наблюденията си историкът. И макар че са изработени от емайл и на външен вид наподобяват оригиналните, тези табели не са автентични. „При капитализма човек експлоатира човека, докато при социализма е обратното” и още много подобни имитации има в интернет.

Истински табели пък все още могат да се намерят в пунктовете за вторични суровини или покрай рушащи се сгради. А когато са подарък от приятел, тогава тръгват спомените, казва Пламен Събев, за когото историята на находката е по-ценна от самата нея. И обещава някой ден да дари колекцията си на музея, както вече е сторил със сбирката си от антикварни книги с автографи.

Снимки: личен архив на Пламен Събев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Български гимназисти в битка с дезинформацията

Модернизирането на уменията за критично мислене, проверка на факти и медийна грамотност са от съществено значение за обществото, особено за младите хора в България – държавата с един от най-ниските индекси на медийна грамотност в ЕС,  съобщават от..

публикувано на 01.12.24 в 08:15

Граждани се събраха на мирен протест в подкрепа на фермери във Велинград

Във Велинград се събраха хора от цялата страна на протест в подкрепа на фермери, чиито стада са застрашени от евтаназия. Недоволството е предизвикано от решение на БАБХ да умъртви над 1700 животни, заради предполагаеми положителни проби с африканска чума...

публикувано на 30.11.24 в 13:42

Празнична магия с песни, танци и срещи с Дядо Коледа – откриват коледно градче в Плевен

Жителите на Плевен ще изпратят 2024 г. с Коледно градче и срещи с Дядо Коледа. Тазгодишната празнична програма на общината ще стартира на 2 декември с тържествено запалване на коледната елха на площад "Възраждане". Събитието ще включва песни, танци,..

публикувано на 30.11.24 в 10:10