Днес в Гърция се очакват поредни разговори на премиера Ципрас с протестиращите фермери, които блокират границата с България. Вече повече от месец сухопътните комуникации между двете страни не са нормални. Фермери блокират с кратки прекъсвания, кога изцяло, кога частично, транзита на товари и хора в посока България, в разрез с нормите на ЕС за свободно движение на товари и хора. В отговор, българските превозвачи също блокират транзита. Намеса на правителствата за решаване на проблема на двустранно равнище няма, ако не броим три безрезултатни телефонни разговора на премиера Борисов с гръцкия му колега Ципрас и няколко безплодни опита на транспортния министър Ивайло Московски за диалог с регионалните власти от другата страна на границата. Правителството на София сезира Европейската комисия за проблема, засега също без резултат. За Брюксел очевидно е по-важно да се решават финансово-икономическите и миграционните проблеми, свързани с Гърция, отколкото нейните проблемите с България. А и ЕК не разполага с механизъм за регулиране на проблеми като българо-гръцкия. Междувременно той започна да се усложнява…
След среща с министрите на транспорта и външните работи Ивайло Московски и Даниел Митов българските превозвачи заплашиха Гърция с контраблокада по цялата граница, ако до понеделник свободното преминаване към южната съседка не бъде възстановено. Българска асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт предупреди също, че ако няма трайно решение на проблема, от идния понеделник, ще блокира границите за земеделската продукция от Гърция, включително идваща и през Македония. Ефектът от тази мярка би засегнал изключително гилдията на фермерите, които блокират транзита от гръцка страна. Но блокади щяло да има и по Великден и през лятото, не само за товари, а и за хора. Това не само би удължило конфликта във времето, но и би задълбочило последиците му за туризма в съседната държава в най-силния му сезон.
От друга страна, евентуалното блокиране на превоза на гръцки земеделски стоки през границата с Македония би представлявало частично прехвърляне на един двустранен проблем със свободното движение на товари между България и Гърция върху трета държава. При това в момент, когато и самата тази държава, Македония, има остри проблеми по границата с Гърция, свързани с бежанския поток. Интернационализира ли проблема си с Гърция прехвърляйки го макар и частично върху Македония, България не може да очаква нищо добро за и без това деликатните си отношения с югозападната съседка.
Всъщност проблемът вече е интернационализиран, защото в началото на седмицата българските министерства на транспорта и на външните работи уведомиха писмено всички държави в ЕС, че има затруднения в преминаването през пунктовете на българо-гръцката граница и препоръчат те да преценят дали да насочват трафици към тях. Граничният проблем с Гърция вече не е двустранен и не търпи отлагане, но опитите за решаването му чрез спонтанни контраблокади или санкции на превозвачите от българска страна не водят към развръзка в обозримо бъдеще. Водят обаче към безкрайни искания за обезщетения от гръцка страна и губене на време в съдебни дела. Не прилагането на санкции или контрасанкции, а намирането на взаимноприемливи решения от страна на правителствата, а не на превозвачите, е вярната посока за преодоляване на конфликта преди той да се е превърнал в търговска война.
В сряда минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, по-ниски в североизточните райони до минус 7°. В София ще е около минус 1°. През деня над Западна България ще бъде предимно облачно. Над Източна България ще е слънчево с временни..
Списанието на БТА ЛИК посвети февруарския си брой на Българското национално радио. То беше представено днес на специално събитие в Мраморното фоайе на радиото. На 25 януари се навършиха 90 години от създаването на медията. На тази дата през..
Само няколко седмици след като беше обявена за "Писател на 2024" на годишните награди на "Столична библиотека" и след отличието за "Нишка" за роман на годината в категория "Българска литература" на наградите на Ozone.bg, Виктория Бешлийска отбелязва..
Точно преди 3 години, на 24 февруари, започна инвазията на Русия в Украйна – събитие, което събуди Европа 77 години след края на Втората световна война и..
Изкуственият интелект сега е изграден изцяло от класически компютри с алгоритми, докато изкуственият интелект на базата на квантовите компютри ще е много..
По повод третата годишнина от войната в Украйна, българско-украински сдружения и неправителствени организации организират вечерта на 24 февруари..